Galerie

Tato galerie představuje rozličné způsoby využití dat OpenStreetMap v českých projektech a v rámci České komunity. Může vám být inspirací jak je možné využívat svobodnou mapu OpenStreetMap. Pokud sami zajímavým způsobem využíváte mapová data, budeme rádi poskytnete-li nám ke zveřejnění vhodnou ukázku.

Webové mapy

V rámci české komunity vznikly na základě dat OpenStreetMap webové mapy pokrývající rozsáhlá území - buď celou republiku nebo i větší území (například Evropu). Projekt http://mtbmap.cz/ nabízí mapu Evropy pro jízdu na horském kole i pro pěší turistiku. Cyklomapu nejen pro Prahu, ale i pro celé území ČR, nabízí projekt Prahou na kole. Mapu Evropy poskytuje i služba http://map1.eu/. Za zmínku rozhodně stojí i Izometrická 3D mapa České republiky. Projekt http://maps.svita.cz/ je dalším českým příkladem vytvoření webové mapy z dat OpenStreetMap.

I známý český mapový server mapy.cz (provozovaný společností seznam.cz) používá pro své mapy mimo území České a Slovenské republiky data OpenStreetMap. Mapy ČR a SR si seznam vytváří ve vlastní režii. Pro mapu Evropy však využívá od konce roku 2014 data OpenStreetMap. V průběhu roku 2015 se mapy.cz rozšířily na celý svět a to rovněž na základě dat OpenStreetMap. Používate-li mapy.cz například pro cestu do Chorvatska, pak využíváte mapové podklady, jejichž datové základy položili dobrovolníci a přispěvatelé z celého světa.


Regionální mapy, plány, účelové mapy založené na OSM


Podkladové mapy pro tématické mapy či aplikace

Mapové vrstvy založené na datech OpenStreetMap se velmi často využívají jako podkladové mapy (či vrstvy) v různých tématických mapách či aplikacích.


Nástroje a styly pro vykreslování mapy

Ukázky výstupů z nástrojů pro vykreslování dat OpenStreetMap.


Analýzy a další pokročilé využití


Zajímavosti, zábava, umění ...

Další příklady on-line využití na webových stránkách

Malá ochutnávka z mezinárodních projektů

Tato stránka je sice zaměřena na využití OpenStreetMap v českých projektech a v rámci české komunity, ale bylo by škoda neukázat alespoň některé nejzajímavější zahraniční projekty či využití. Zahraniční projekty mají často celosvětový rozsah a příklady tak můžeme demonstrovat i na územi našeho státu. Některé z různých typů vytvořených map si můžete zobrazit přímo na tomto webu volbou v přepínači mapových vrstev. Další inspirací nejen co se týče využití OSM dat může být galerie obrázků týdne na wiki. Na wiki je k dispozici i seznam služeb založených na OSM.  • OpenRailwayMap - mapy železnice (infrastruktura, traťové rychlosti, zabezpečovací systémy)