Týdeník WeeklyOSM

Od ledna 2015 vychází český překlad anglického týdeníku WeeklyOSM, v češtině je navíc doplněn o dění v české a slovenské komunitě. Odebírat ho můžete na webu: www.weeklyosm.eu či na níže zmíněných kanálech.

Redakce: tom.k, mkyral a YjM

Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme. 

Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:
Twitter @osmcz @osmcz | Mastodon @osmcz @osmcz Talk-cz Talk-cz osm_sk osm_sk |rss rss

Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz

Archiv týdeníku

2021

WeeklyOSM 591
Souřadnice schránek. VŠ koleje? Pralesy v OSM. Budovy v Německu. Výzvy MapRoulette. Hranice s Běloruskem. Život mappera. Mapathon OSN. Za polárním kruhem. #30DayMapChallenge. Šipka na sever. Kde je kebab? OSM ve filmech. Mapování v kostce.
WeeklyOSM 590
Mapathon v Brně. Bankomaty Fio. Les v Karpatech. Freemap do OsmAnd. Kulatá čísla uzlu a linie. Otázky pro kandidáty. Odklad mikrograntů. Změna stanov. Popisky map. Solární elektrárny. 30 dní map. OSM a OAuth2. Výlet ve 3D. Nominatim 4.0.
WeeklyOSM 589
Překlad taginfo. Lepší vrstevnice. Silnice v Rusku. Kryptoměny. Lepší Wroclaw. Co s Mapillary? Pravidla blokování. Festival vědy. Mapuj 30 dní. MHD Varšavy. Mapování hradů. Lokalizace Organic Maps. Nová OSMCha. OSM a Unicode. Nálepky OSM.
WeeklyOSM 588
Locus a poznámky. Telegram kanál. Adresy v Bratislavě. Tagování obor a svodidel. Tricyklisté. Umělecké májky. OSM a YouTube? Profily uživatelů. Nominace OSMF. La Palma. RapiD 1.1.8. Vektorové dlaždice. 10 let PlanetLabs. Filtrace dat.
WeeklyOSM 587
Pražské chodníky. U Martina. Silnice Madagaskaru. Mapillary API. Praktiky mapování. Zkouška lavin. Lokalizace u HOT. Moderátoři mail listů. Účty pro hlasování. Volby OSMF. Potenciál FVE. Stáří budov. Turistické trasy. Cenzura Izraele.
WeeklyOSM 586
Kontejnery na železo. SotM CZ+SK 2021. Editace od stolu? Bary či knihy? Mappeři OSN. Týden mapperem. Festival Map. Neobvyklé budovy. Valná hromada HOT. Etymologie jmen. Text nebo logo? MapComplete. Problémy jmen. Nekruhové točny. Objev Azor.
WeeklyOSM 585
Strava heatmap. Migrace osmap.cz. Sledování polohy. OrganicMaps a metro. Modernizace řek. Volby do rady OSMF. Kde bude SotM 2022? Husté a řídké POI. GraphHopper 4.0. Opravte Internet! #geoweirdness. Pozor na drona! Jiná GNSS.
WeeklyOSM 584
Křišťálová lupa. Souhlas EKO-KOMu. Pomoc s NS. Export do GeoJSON. Radary a zrcadla. Rušení ptáků. Placení kryptoměnou. Sběr plodin. Nové servery. 10 let OSM FR. Mapování na La Palma. Kolik lidí dělá Weekly? Wikidata v OSM. Neobvyklá hranice.
WeeklyOSM 583
Aktualizace mtbmap? Mapování budov. Neobsazené nemovitosti. Přístup pro cyklisty. Heatmapa od Stravy. Klasifikace silnic. Tvorba komunit. Videa z SotM. Obnovování dlaždic. Organic Maps. OpenSnowMap. Homonymní klíče. Kalendář GeoHipster.
WeeklyOSM 582
Cesty v lese. Číselník stanic. Nabíjecí stanice. Mapování mtbscale. Chybné SAC_scale. Severní Korea. Pishing v OSM. Ochranné známky. Stáže u OSN. Problémoví uživatelé. Mapa hradů. OpenCage. Chybně zavřené silnice? Jméno pro Čínu.
WeeklyOSM 580
@MAPS_ME a OSM. Konečně pivo! Chybné číslo domu. Freemap na iOS. 30km/h v Paříži. Hurikán Henri. Povrchové doly. Kryptoměny. Valná hromada OSMF. Vektory od Tilemaker. Mapa před a po. Kniha o jménech ulic. Mapy znečištění a hluku.
WeeklyOSM 581
Tříděný a elektro odpad. IRC v Matrixu. Telco věže. Něco pro kačery. Poznámky OSM. Parkovací místa. Subjektivní vlastnosti. HOT 2020. Zbarvení listí. Kadeřníci Francie. Mapování hrobů. Kolaborativní editor. OrganicMaps. Atlas neviditelného.
WeeklyOSM 579
Lupa o OSM. Radary a zrcadla? Jak na ledovnu? Rušení adresy. Velká sada změn. SotM Afrika. Několik slov? Jak rozjet komunitu? Routování katastrof. Stáří budov. Opět Haiti. Aplikace geotagging. GSoC 2021. Panorama Temže. LearnOSM.
WeeklyOSM 578
Robot pro taginfo. Diakritika u REF. Hraniční kameny. Mapa pro Locus. Rekreační trasy. Kam za kadety? Discourse/fórum? Urgentní importy? Pravidla etikety. Železniční nástupiště. Adresy v UK. Licence v OSM. Vylepšení Overpass. Reliéfní mapy.
WeeklyOSM 577
Zásilkovna do OSM. Mapy pro Garmin? Optimální trasa. Podélné parkování. Neoficiální traily. Fotky z oslav. Dopad importů. Online SotM. MVT a JOSM. 3D z OSM. Aktualizace mod_tile. OsmAnd 4.0. Extrakce hranic. Mapování slumů. Světlo ze severu?
WeeklyOSM 576
Mappeři v ČR? Schránky a iD. Duplicity čísel popisných. Tajné jeskyně. 17. narozeniny OSM! Poznámky OSM. Sběr rostlin. Neobvyklé chodníky. Strategický plán. Budovy od Google. Deklarace práv. Problémy s WGS84. Prostorová data a COVID.
WeeklyOSM 575
Neprůchodná značka. Typ radnice. Okolí bez provozu. source=Google? Zachování historie. Proces moderování. Nabíjecí stanice. Animace tras. Mapová témata. Služby nad OSM. Ventilace metra. Hlukové mapy. Přestupná sekunda. Kde je Strzyża?
WeeklyOSM 574
SSL na poloha.net. Ortogonalizace. SEO pro freemap. Záplavy v Evropě. Vandalizmus. Ohýbané ulice. Kolik hodin mapujete? Omezení dlaždic. Vzpomínky na SotM. Chyby Nominatim. OsmAnd 4.0. Kam na lysohlávky? Záměrná nepřesnost.
WeeklyOSM 573
Vyhledávání v MHD. Data z IDOSu? Pošty na Slovensku. Kontextové menu. Povodně v Německu. Turisti v UK. Kde je Schneeberg? Restart EWG. Kompletnost OSM. Boj proti vedrům. QA pro Nominatim. GeoNotes. Jak vzniká Daylight? Populace v Evropě.
WeeklyOSM 571
Zastávky v Praze. Tornádo na Moravě. Statistiky editorů. Ekologické koridory. Firemní editace. Adresy v Británii. SotM 2021. Detektor budov. Nejdelší pobřeží. Vídeň v USA? Lesní požáry. ODbL a EU. Uvítání nováčků. QGIS 3.20. Mapování stínu.
WeeklyOSM 572
OsmAPP od ZbyCZ. Změny MHD v Brně. Manuál pro budovy. Export do GeoJSON. Fotky na #freemap.sk. Potěšení z mapování. Pošta v Srbsku. Záchrana koček. Nejpoužívanější dlaždice. Aplikace KGeoTag. Nominatim a zkratky. Přesun OSMF do EU?
WeeklyOSM 570
Aktivity OSM CZ. Budky SK. Školy ve Švýcarsku. Požární hlásky. Smysluplné komentáře. Obří nábytek. Násilné převzetí. Přesun Nadace. Program SotM. Workshop uMap. Stahování s AnyGIS. Sledovač plastů. Rozvodí Evropy. Sběr adres. Vrcholky mraků.
WeeklyOSM 569
Schránky na Lupě. 5 let OSM CZ. OSM na Slovensku. Chráněné stromy. Bluetooth GPS. POI s OsmAnd. Licence ortofoto. Jak na uMap. KartaView. Správce iD. Záznamy FOSSGIS. Organic Maps. Změny u Mapillary. Navigace pro slepé. nVidia nakupuje.
WeeklyOSM 568
Konec budek. Stav schránek. Font v JOSM. Import etymologie. Data z mapathonů. Geodetické značky. Velký nábytek. Detekce budov. Hladce na kole. Incká říše. Respekt v OSMF. OSM a R. OSM v GSoC. Nový tag? Lyon v roce 1700. Město pro cyklisty.
WeeklyOSM 567
Kvartální pivo. Jak hlásit schránky. Přestěhovaná Trnávka. StreetComplete na Play. Projekty měsíce. Doprava Mauretánie. 6 týdnů s OSM. Airbnb na mapě. Generátor STL. Překladatelé MapComplete. OSM+Blender. Jak mapovat cyklo. Indoor mapování.
WeeklyOSM 566
94% schránek. Trasování budov. Aktualizace #mapy.cz. Validátoři HOT. Mapování z gauče. Železnice v Indii. Jak tagovat bydlení? Překlady SotM. Historie mapování. Watercolor v muzeu. Graphhopper 3.0. Mapový spořič. Torrenty OSM. Stáří budov.
WeeklyOSM 565
90% schránek. Workshop AOPK. Lepší 'Moje mapy'. Aktualizace ortofoto. Mapování a hladu. Klasifikace silnic. Úkol pro MapRoulette. Obří lavičky. Strategický plán. Distribuční soustavy. Francouzské speciality. OsmAnd do auta. Rozmazaná Gaza.
WeeklyOSM 564
Nahlížení do katastru. Pokrytí StreetView. Z editora vojákem. Uvolňování omezení. Mapování mlat. Nelegální stezky. 10 let OSM PL. Plakáty pro SotM. Mapa muzeí. Vektory v JOSM. Fork Maps.Me. Zavazí vám hranice? Historie jmen.
WeeklyOSM 563
Úklid ve Fody. Mapování kontejnerů. Nové ortofoto. Mapování hydrantů. Moderní knihovny. Kde bude SotM 2022? OSM a nedostatek jídla. Výškový model Hamburku. Mapa stromů. Nejmenší mapa. ORS v Mannheimu. Vizualizace Airbnb. Poklad z pravěku.
WeeklyOSM 562
Průmyslové oblasti. Konec schránek? Spojení GPX stop. Rovná jména ulic. Co je les? Mapa přístřešků. Mapování obalů. Vesnice Kosova. Co bude s iD? OSM Nextcloud. Lampy a parkování. Tisk map. Hloubky oceánů. Tagování fotek. Mapbox na burzu?
WeeklyOSM 561
Stav schránek. Uvítací mail. Lokální názvy. Kvalita chodníků. Statistiky z řádky. Kvalitní komentáře. Benfordův zákon. COVID nástěnka. Inventář stromů. Cena cyklonehody. MapComplete. JIT v PostgreSQL. Analyzátor relací. Hloubka oceánů.
WeeklyOSM 560
Mapování budov. Seníky na #freemap. Mlýnský náhon. EqualStreetNames. Sběr adres. Mapování lesů. Podpora mapathonů. Budovy v LatAm. COVID-19 v UK. Mentorství mikrograntů. OpenPoiMap. Úprava fotek. Co chybí v mapě? 4000 let stará mapa.
WeeklyOSM 559
Uvítání nováčků. Stav schránek a třídění. Chcípl pes! Waorani z Ekvádoru. Britské budovy. Mappeři vs domorodci. Analýza hrubosti. Placené mapování. ohsome a Python. Snímkování drony. Haptické mapy. LocusMap 4. Zkratky k JOSM. Propluj Suezem!
WeeklyOSM 558
Tyčové značení. Olšanské hřbitovy. Nabíječky na ekola. Koš na stříkačky. Pátá GeoNoc. Testovací stanice. Zranitelnost OSM. Peníze od Amazonu. Počet editací. Jak na dlaždice. Moderování talk. Portugalský katastr. 3D budovy. Mapa základen.
WeeklyOSM 557
Řeky pod zemí? Úklid wiki. Freemap pro skauty. Zdravotnictví v Indii. Foťte Albánii! Opuštěné prvky. Počítání hlasů. OSM v Íránu. Aktivita komunit. Datové květiny. Validace geometrie. Blog o Overpass.
WeeklyOSM 556
Tyčové značení. Úklid řek. OSM přednášky. Hustota parkování. Mapování 3D. Chování na Discordu. Poslední editace. Mapper měsíce. Sekce SotM 2021. HOT a COVID. OSM+radioamatéři. Divide and map. OSM a GSoC. Řezání globusu. Trasa Perseverance.
WeeklyOSM 555
Bolt v ČR. Poštovní schránky. Relace MHD. Netradiční přístřešek. Mapování svatých. Microsoft v Chile. Tyčové značení. Dotazy Overpass. Sentimentální otázky. Virtuální FOSS4G. Otevřené swisstopo. Mapillary API v4. SWOT OSM. Sluneční soustava.
WeeklyOSM 554
Obnova JOSM. Virtuální pivo. 2% pro freemap. 10^8 sad změn. Editace Boltu. Mapování parkletů. Výsledky průzkumu. Železnice v Praze. Zamrzlé peklo. Nominatim pro řádku. Plánovač pro běžce. Města pro auta. Lesní požáry. Mapování v Indii.
WeeklyOSM 553
Otvírací doba. Tyčové značení. Kompas v mobilu? Názvy budov. Chráněná území. Nejdelší cesta? Mince a bankovky. Pravidla hlasování. Průzkum OSMF. OSM v Nepálu. FOSSGIS-Update. SotM 2021. Znalostní grafy. Mračna bodů v QGIS. Hlučná mládež.
WeeklyOSM 522
Konec Potlach2. Chybějící ulice. Zkušenosti s Vespucci? 100 milionů změn. Prvky letišť. Budovy pod zemí? Git(hub) jako cache. Výsledek dotazníku. Kolonializmus v OSM. Regionální huby. OSM Inspector. Google SoC. OSM a Rust. Mapování církve.
WeeklyOSM 551
Tříděný odpad. Osvětlení chodníků. Nový HW pro X. Stínování a vrstevnice. Horské kuloáry. Rytíři Ni! Slepé ulice. Jídlo s sebou. Pravidla hlasování. Sledovací URL. Dotazník OSMF. Placené služby. AI a budovy. Presety v JOSM. OSM ve Windows.
WeeklyOSM 550
Výzva k recyklaci. Mračna bodů. Odpařovací nádrže. Poštovní služby. OSM na rande. Západní břeh. Úklid wiki. Zaměstnanci OSMF. OSM v Polsku. Overpass Turbo. Detaily MapLibre. Nový nebo upravený? OpenMapTiles 3.12. Novinky OSRM. Náhodné trasy.
WeeklyOSM 549
Stav schránek. Vrcholy kopců. Silnice v Africe. Jak na chodníky? Proces hlasování. Co s nepořádkem? Švýcarský outdoor. Nejpodivnější OSM. Dotazník OSMF. Logo pro SotM. Isochrony v Oxfordu. Fork MapLibre. Nej mapy za 2020. Silnice v poušti.
WeeklyOSM 548
Zaniklé obce. Import adres. Zelené prostory. Nezmapovaná místa. Statistiky OpenInfraMap. Budovy ve 3D. OpenSnowMap. Kde je Čína? Pomoc s SotM. Dotazník OSMF. hOSM vs HOT. CyclOSM na osm.org. Vývoj osm2psql. Lidské grafo.
WeeklyOSM 547
OsmAnd a Budějovice. Poštovní schránky. Adresy chat. Čísla domů. Konec Potlachu. Lovci a sběrači. Biden a OSM. Průzkum OSMF. Skupinové mapování. Mapa toalet. Dostupnost vakcinace. Okruh 15km. Klon @MAPS_ME. Vlastní presety. Proti Googlu.
WeeklyOSM 546
Rychlostní limity. Body zájmu. Zmizelé parky. Routování pro cyklisty. Odpovědné mapování. Soutěží OSM s Googlem? GPS data. OsmAnd v 2021. Rozděl a mapuj. Dobrovolní hasiči. Kempovací místa. Pracovní místa. Pozůstatky NDR. Hledej strom.
WeeklyOSM 545
Propojení komunity. Videa ze SotM. WMS ZBGIS. Balík návrhů tagování. Nejasné oblasti. Úklid poznámek. Kamerový držák. Noví mappeři. Akce FOSSGIS. OpenTopoMap a Garmin. Hra na Santu. Opět WHODIDIT. Konec Flashe. Ďábelský test. Výška Everestu.
WeeklyOSM 544
OSM v hodinkách. Chyba nebo import? Hory v nížinách? Organizovaní editoři. Novinky OSMCHa. Co je import? Kameny zmizelých. COVID v DE a CA. Maps.Me 2.0. Novinky Vespucci. Produkční OSMCal. Simulátor dopravy. DuckDuckGo a OSM.
WeeklyOSM 543
Vektory+Leaflet. Prezentace SotM CZ+SK. Prameny Nízkých Tater. Diverzita a inkluze? Humanitární hub. OSM a BitTorrent. Přizpůsobivý OsmAnd. Mapbox GL JS. Riziková navigace. Patenty Mapboxu. Geokodér OpenCage. Kolik má Everest? Etická data.

2020 zobrazit »

2019 zobrazit »

2018 zobrazit »

2017 zobrazit »

2016 zobrazit »

2015 zobrazit »

Zainteresovaní lidé z komunity

avatar

Jan Macura gh

turistika překlady WeeklyOSM západ
avatar

Marián Kyral tw gh

programování překlady importy JOSM turistika WeeklyOSM turistika Tracer osmcz-app Fody Tools Frýdek-Místek Ostrava Praha
avatar

Petr Vozdecký tw gh

cyklistika WeeklyOSM turistika osmcz-app Fody Brno Jižní Morava
avatar

Tom.K gh

překlady taginfo.cz osmose.cz WeeklyOSM turistika edu osmcz-app Fody Brno