Týdeník WeeklyOSM

Od ledna 2015 vychází český překlad anglického týdeníku WeeklyOSM, v češtině je navíc doplněn o dění v české a slovenské komunitě. Odebírat ho můžete na webu: www.weeklyosm.eu či na níže zmíněných kanálech.

Redakce: tom.k, mkyral a YjM

Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme. 

Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:
Twitter @osmcz @osmcz | Mastodon @osmcz @osmcz Talk-cz Talk-cz osm_sk osm_sk |rss rss

Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz

Archiv týdeníku

2023

669

Import adres z RUIAN. Pahýly ve městech. Vrcholy z ČHS? Verze ortofoto pro SK. Jarní mapping party. Infrastruktura pro chodce. 3D mapování. Statistiky OSM. Adresy v OSM. Mokřady v Jordánsku. Strategický plán. SotM EU 2023. Google Summer of Code. Cyklistické pruhy. Nápady pro OSM 2.0. Pokročilý GraphHopper. OsmAnd pro kola. Magic Earth pro auta. GIS a zdravotnictví. Znečištění fosforem.

668

Poštovní schránky. Zrušené body záchrany. Zastávky jižních Čech. Posun mapy v JOSM. Plynovod ze ZBGIS. Bezpečnost dle OSM. Mapování řek. Jezdecké stezky. Odlišnosti komunikace. Překryv hranice. Strategický plán OSMF. Peněžní sbírky pro OSM. Školení o uMap. 3D renderer v reálném čase. Mapa pro WeeklyOSM? Výšky budov. Geolokace od Bellingcat. Průvodce pro OSMCha. Navigace Magic Earth. F5 nebo Ctrl-F5? Cyklistická infrastruktura.

667

Body záchrany. Aktualizace ortofoto. Lesní cesty pro Garmin. Uspořádání drátů. Turbo kruháče. Tenisové kurty. Udržitelná doprava. Dánské hřbitovy. Lepší OSM z mobilu. Atributy budov. Komunikace v OSM. Autobusová síť. Rozložení polygonů. Overpass API 0.7.60. Fork komunikátoru Signal. Pojmenování ulic.

666

Relace a kruháče. Německé názvy. Statistika adres SK. Jarní mapovačka. 1500 adres za 10min. Editor iD na mobilu. Zvukové informace. Mléčné podstavce. Data public domain. JSON místo hstore. Uliční fotky pro cyklisty. Vizualizace dle GPT-4. Modernizace taginfo. Srovnávač OSM - Wikidata. StreetComplete pro zkušené. Švýcarské mapování. Identifikace poznámek.

665

Font v JOSM. Otvírání ČÚZK? Odstraněný účet. Jarní mapovačka. Výpadek osm.org. Hanojské věže. Klasifikace silnic. Maximální rychlosti. Úspěšný mapathon? Rušení Twitteru. Mapování permafrostu. Datová sada od Overture. Rozděl a mapuj! 3D Jura. Neobvyklé isolinie. Velikonoční vajíčko. Otočení laviček. Budovy a přírodní rizika.

664

Jarní mapping party. Zlín bez středu. Fotka ze Zobora. Vylepšení z terénu. Chráněné oblasti. Památky Malagy. SotM Europe. SotM 2024. Zmapování budov. Segment Anything. OSM pro Huawei. Cesta přes park. Novinky Organic Maps. Python a Nominatim. Kolonie na Marsu. Emise z dopravy.

663

Větrolamy v polích. Fotky Fody. Konec budek? Žádost o kontrolu. Uliční fotky. Pralesy Vietnamu. Povrchy silnic. Mikromapping. FOSSGIS 2023. Kolokvium GIScience. Validace dat HOT. Vektory Geofabrik. Povodí řek. Aprílový vtípek. Vektory pro cyklisty. Tilemaker v2.4. JSON místo hstore. Budoucí městské rozvody. Sítě chodníků.

662

Budovy TODO. Silnice od TomTomu. Konve na mléko. Kvalita cest. OSM a ChatGPT. Nové fórum. Školení v angličtině. Den otevřených dat. Budovy EU. Novinky osmlanduse. Disaster Portal. HeiGIT v roce 2022. 3D navigace Mapboxu. VersaTiles. Maps.Me pro cyklisty. OSM v BBC. Jak OSM pomáhá?

661

Pěkně poděkovat. Body záchrany. Kontrola adres. Ohrady pro koně. Tutoriály pro Trufi. TomTom členem nadace. Záznamy FOSSGIS. Google Summer of Code. RapiD 2.0. Kurzy Mapperů OSN. Indoor mapování. Role OSM v krizích. Zastávky v Londýně. OSM pro CarPlay. Dostupné zastávky. QGIS přes web. ChatGPT a OSM. GraphHopper 7.0. Alternativy ke Google. Směr stínování.

660

Silnice v ČR. Chytré hodinky. Díry v LPIS. Problém se Stravou. Každý strom? Mapování LiDARem. Statistiky MapComplete. Migrace fóra. Google Alerts. Selhala Nadace? Dopravní značky. 8 let OSMCha. ohsome pro R. Kde nejsou chodníky? Témata v OsmAnd. Autentizace OSM API. Synchronizace dat OSM. Textury půdy.

659

Poštovní schránky. Bez piva? Aktualizace JOSM. Stáří POI v USA. Nabíjecí stanice. Smazat budovy? Půda na Filipínách. Ženy v OSM. Malé a velké importy. Hybridní konference. KDE a OSM. Ironie úřadů UK. OSM v Pythonu. Mapa linek MHD. OpenArdenneMap. Presety pro JOSM. Ředitel pro Overture. Podivnosti Kanady.

658

Silnice v MapRoulette. Hranice lesa. Import starého fóra. Twitter nebo Mastodon? 360° snímky v Mapillary. Parkování v ulicích. Nominace na Ceny OSM. Zemětřesení v Turecku. Grafický designér. OSM a MDŽ. Mobilita jako služba. Vektorizace elementů OSM. Mapy pro turistiku. Kam poletí balón? Stínovaný reliéf. Expirace dlaždic. MapRoulette pro JOSM. Bezpečně do školy. Řeky Evropy.

657

Validátor MHD. Aplikace pro PID. Přesnost lesních cest. Uzavírky Tater. Památky Irska. FOSSGIS 2023. Turecko a Sýrie. Mobilní lékárny. Lidské osídlení. Bing Map Builder. React Leaflet. RapiD 2.0. TracesMap. Washington Post na OSM. Itálie. Evropská nehoda.

656

MHD v Praze. Konec budek? Daně pro freemap. Doplněk Freemap pro Locus. Poslední tipy OSM. Ztlumení uživatelů. Rekapitulace a výhled iD. SOTM Baltics 2023. Školení OSN. Zkuste QGIS! Začněte s HOT. Opravdu pomáhám? Domorodá území. Styl pro oceány. Generované snímky. Mapa pohybu země. Overture Maps jako kontejnery?

655

Telefonní budky. OSM v Košicích. Editace z Bingu. Školy v Portugalsku. Špína a inkoust. Mappeři měsíce. Prohlížeč poznámek. Co je třeba k SotM? Sběr dat o dopravě. OSM vs Google. Zemětřesení v Turecku. Týdeník HOT. Mapa letiště. StreetMeasure. Nominatim a SQLite. Zkratky v DuckDuckGo. Stejné názvy ulic. Co je nového v kartografii?

654

Výzva od TomTomu. Pivo nebo Kofola? Taginfo a kontroly adres. Generalizace OSM. Autobusové linky. Chyby dle země. Vize rady pro 2023. Mapy pro Garmin. Sen o perfektní mapě. Změny v dopravě přes OSM. Prohlížeč poznámek. OSM a jazyk R. Zpracování GeoJSON s jq. Syntaxe pro Overpass. Rychlejší PostgreSQL. OSM pro novináře. Puzzle z map OSM. Únik zdrojáků Yandex.

653

Report pro OSMF. Odstávka serverů OSM. Kontrola adres SK. 1000 dnů mapování. Spojování zdrojů. Problémy s name. 10 milionů účtů. Poznejte radu OSMF. Hub pro výuku OSM. OSHDB v1. Rozložení příjmení. Mapa vybavení obce. Generátor statistik. Obrázky imgur. Vektorový server. Tvorba PMTiles. OSM Welcome. OSM pro Android.

Zainteresovaní lidé z komunity

avatar

Jan Macura gh

turistika překlady WeeklyOSM západ
avatar

Marián Kyral tw gh

programování překlady importy JOSM turistika WeeklyOSM turistika Tracer osmcz-app Fody Tools Frýdek-Místek Ostrava Praha
avatar

Petr Vozdecký tw gh

cyklistika WeeklyOSM turistika osmcz-app Fody Brno Jižní Morava
avatar

Tom.K gh

překlady taginfo.cz osmose.cz WeeklyOSM turistika edu osmcz-app Fody Brno