Týdeník WeeklyOSM

Od ledna 2015 vychází český překlad anglického týdeníku WeeklyOSM, v češtině je navíc doplněn o dění v české a slovenské komunitě. Odebírat ho můžete na webu: www.weeklyosm.eu či na níže zmíněných kanálech.

Redakce: tom.k, mkyral a YjM

Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme. 

Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:
Twitter @osmcz @osmcz | Mastodon @osmcz @osmcz Talk-cz Talk-cz osm_sk osm_sk |rss rss

Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz

Archiv týdeníku

2024

728

Wikidata a OSM. Body záchrany. E.ON na E.GD. Utajování dolů. NP v Bolívii. Uliční lampy. Vstupy budov. Brazilské pobřeží. WikiCon 2024. Fotky z SotM FR. Levnější SotM. FOSS4G Perth. Simulace stínů. Nejkrásnější vesnice. Environmentální data. Mýtné brány. Přírodní pozorování. Výskyt komárů.Cyklo závody. Dacia a OSM. Využití půdy. MapLibre.Stan na 1 noc. Otvírací hodiny. Hraniční spory. Panoramax pro Android

727

Dálnice bez poplatku. POI na Slovensku. Řadové domy. Čísla pro objednání. Tradice And. Cesta bez značky. Různé toalety. Kandidáti OSMF. KDE Academy. SotM EU 2024. Mappeři OSN. Použitelnost OSM.org. City Bus Manager. Cesta na FOSS4G. Monitorování řas. Mapillary 2.0. Vylepšený Level0. 10 let OSMCha. Filtry v OpenLayers. OsmAPP 1.4.0. Červnový Organic Maps. Občanská věda. Rychlostní radary. Podivnosti Karibiku. Destrukce Ukrajiny. VTOL dron.

726

Vandalismus v OSM. Body záchrany. Wikidata. Mapování vodojemů. Konference v Žilině. Novinky freemap.Overpass + uMap. Hydrografie v OSM. Panoramax. Geomob v Londýně. uMap pro samosprávy. OSM for Cities. OSM + Minecraft. Poznej město. Zpěv ptáků. Historie vody. Novinky OSMCha. Navigace s OSR. Knihovna PyOsmium. Overpass Ultra. Krizové řízení. Středověký Londýn. Open Mobile Hub. Geopolitika fotbalu. Kvantový kompas.

725

Plážová sezóna. Cry me a river. Zákon o trasách. Pěší mapování. Lidštější mapy. Povrchy silnic. Udržitelná doprava. Zrakově postižení. Pomoc s OSM NG. Ambasadoři OSM. Vektory pro osm.org. SotM EU 2024. Mapování stromů. Mappeři OSN. Analýza Tasking Manageru. Mapa chodníků. Trek v Himálajích. Veřejná doprava. Conflace dat OSM. Konverze formátů. OpenAndroMaps. Virtuální globusy. Proces návrhů. Meč sv. Michala. Marketing What3Words. Střechy pro FVE.

724

Body záchrany. Kvartální pivo? Vrstvy Strava. Silnice Singapuru. Chybějící OAuth 2. Albánský venkov. 20 let OSM. Mobility Data Act. OSM a turismus. Vodní cesty. OSM v Arktidě. OpenPublicTransportMap. Volební místnosti. Historické objekty. Nástěnka přispěvatelů. KDE Itinerary. Přízvuk v řečtině. StreetComplete 58.0. Kvalita silnic. Uživatelské rozhraní. Pohyb stínů. SotM FR a Panoramax. Vylodění v Normandii. Cestovní zvyklosti. Školení QGIS.

723

Body záchrany. Aktualizace adres. Defibrilátory a řopíky. 3D tvary pro drony. Brazilská vegetace. Mega mapathon. Hodnota map. Tag cuisine. Mapování stromů. Znalostní grafy. Lokjo.com. Kvalita ovzduší. OSM a realitky. Konec OAuth 1.0a. ohsome Quality API. Výškové profily. Automatické přechody. Panoramax v editoru iD. Every Door 5.1. Pěší potenciál měst. Restaurace mapy. Treky v divočině.

722

Vandalové v Olomouci. Body záchrany. Freemap pro Garmin. Odstávka freemap.sk. Komfort cyklisty. Nejhorší z OSM. Nefunkční weby. Adresy v Belgii. Editor pro dopravu. Bezplatné členství. Historické mapy. Hack Weekend. SotM France. Záplavy v Brazílii. Správa hydrantů. Nástěnka ohsome. OSM NextGen. Květnové Organic Maps. Virtuální globusy. Nelegální parkování. Vyhledávání v OSM. Maps.me vs Google. Budovy z Overture. Rozmazejte si dům. Sdílení turistiky.

721

Organizace mapathonu. Chyby v Olomouci. Budovy Portugalska. Je libo tortillu? Ženy v OSM. SotM EU 2024. Kde bude SotM 2025? Mapy s uMap. Mapování řek. Dojíždění bez mostu. Vektory v OSM. Bezplatná WiFi. Záplavy v Brazílii. Mapa 1:1. Cyklisté a Valonsko. Administrativní hranice. bikerouter.de. 3D budovy. Co se Switch2OSM? Mapy pro Garminy. RapiD 2.3. Rušení GNSS. Předpověď záplav. Autobusy v mapách Google. Historie MapQuest.

720

Zprovoznění JOSM. Dvojí číslování. Tříděný odpad. Příliš vzdálená adresa. Další měsíc! Historie číslování. OSM a Debian. Vina Nianticu? Jiří objevil OSM. Poznámka roku. OSM NextGen. Distribuce osídlení. Kurzy Trufi. OpenAerialMap a OSM. Mapa udržitelnosti. Lidi na moři. Konec Daylight Map. Virtuální Shizuoka. Every Door 5.0. OsmAnd pro Japonsko. OSM ve zprávách. Unaven z Wikipedie. Pryč s apostrofy! Pokémon GO.

719

Historické ortofoto. Alternativní varianta. Stromy v OSM. Stáří bodů zájmu. Mapuj bez přerušení! Komentáře s AI. Mapy s uMap. Belgické dlaždice. Pokémon Go. Složitost toponym. Formáty adres. EveryDoor 5.0. Historie mapování. Klasifikace silnic. Průvodce pro dlaždice. OpenMapTiles 3.15. Před a po párty. Slučování objektů. Televizní seriály. Johnsonova přehrada. OSM v Gaze.

718

Editační standardy. Únikové hry. Mapování rozvodů. Je libo tortilu? Úklid v Belgii. Práce s kamerou. Podpora komunikace. Místo pro FOSSGIS. Vodní toky. SotM USA. Body zájmu. Ekozemědělství. Trendy designu. Přístupnost stanic. Turistika v Sársku. Konec OSM Help. GraphHopper 9.0. Simulátor farmaření. Overpass 0.7.62. Změny tagování. Projekt Panoramax. Soutěž Wikidata. Nabíjecí stanice. Živé ploty Francie. Mapa v blockchainu. Římský svět. Výška Holandska.

717

Poloha stanic. Dálkové spoje. Mapování pro slabozraké. Lepší vchody a adresy. Chybné kempy. Mapování řemeslníků. Organizace party. Vývoj StreetComplete. Konec OAuth 1.0a. Proč být členem? Využijte mapu. Výdejní boxy. Tornádo v Indii. 150 milionů sad změn. Ztráta umění návrhu. Pivo a hranolky. Moderní mapování. Uživatelé OSM. Navigační simulátor. OSM ve vyhledávání. Píseň o OSM. OsmAnd 4.7. Mapa pro mrňata. Zastaralé dlaždice. Mapa pivovarů.

716

Mapy v DPMB. Výdejní boxy. Části Prahy. Turistické značení. RSS WhoDidIt. Přechody pro chodce. Vesnické silnice. Časové zóny. OSM a nevidomí. Čínské překlady. Kompatibilní licence. Abstrakty pro SotM. Venkovské lesy. Body zájmu. Povrchy silnic. Silnice duchů. Koupací jezera. Hra s OSM. JOSM pro macOS. Přihlášení v Mapilio. Tmavý styl pro osm.org. OSM pro Garmin. DHL používá OSM. Pivní mapa.

715

Chráněné území. Registr adres SK. Chorvatský venkov. Validace mapperů. Mapování značek. Úklid poznámek. Mapování s kamerou. Aprílové žertíky. OSM NextGen. Kempovací místa. Indoor navigace. Valná hromada OSMF. Videa z FOSSGIS. SotM 2024 Keňa. Strategie pro slumy. MapSwipe a záplavy. Jména měst. Statické mapy. Odkazy do map. Vlastní Valhalla. Vespucci 20.0. Mapilio v iD. Informace o MHD. Zážitek z cyklistiky. Most v Baltimore. Příměstské lesy.

714

Nová řemesla. Box nebo schránka? Značení železnice. Duplicitní RUIAN ref. Data PRE v Praze. OSM pro slabozraké. ČÚZK a Mapy.cz. Čističky odpadních vod. Nabíjecí konektory. Obvykle otevřeno. Kempovací místa. 21. FOSSGIS v Hamburku. Grazer Linuxtage 2024. Nováčci do terénu. Nástěnky MapRoulette. OSM NextGen. Dopravní značky. Projekty pro GSoC. Příklady pro Overpass. GeoServer 2.25.0. OpenRouteService 8.0. SVG mapy. Instance Panoramax.

713

All the Places. Chyby v RÚIAN. Nová depa pošty. Adresy na Slovensku. Klasifikace silnic. Mapování parkování. Rozměry výtahů. Pomoc s TIGERem. Pryč z Mapillary? Zkušenost z kampaně. Den Map-Pi. OSM nálepky. Národní parky. Zpracování odpadu. Mikromapování. Výzva pro SotM 2024. Tutoriál pro uMap. Kniha o OSM. Snímky Antarktidy. Mapa blesků. Rychlost na železnici. Ulice a křižovatky. Bezpečnost osm.org. Práce v Heidelberku? Digital Markets Act.

712

Změny tras KČT. Nabíjení elektrokol. Itinerář pro nevidomé. Aktualizace ortofoto. Adresy na Slovensku. Zdobené stromy. Kaple v krematoriích. Rozměry výtahů. Second-handy v OSM. Služba Panoramax. Podpora členství. Rada OSMF v 2024. Opět import TIGER. Rozvoj dopravy. Radioamatéři a OSM. Routování s Valhalla. Příběhy s mapami. StreetComplete pro iOS. Výkon OSM-ng. StreetComplete v57. Nominatim v4.4.0. Jak přispívat do OSM.

711

OSM a OAuth 2.0. Další pivo! Tříděný odpad. Pchjongjang ve 3D. Přírodní oblasti. Klasifikace letišť. Přistávací dráhy. Mapujte chodníky! OpenBikeHero. Mapa počasí s OSM. Ulice podle dnů. Kameny zmizelých. Minutové dlaždice. Rozpoznávání objektů. DuckDB a QuackOSM. KDE Itinerary. Bexhill-OSM. Projekty s MapLibre. Mapa aktivit. Alternativy pro dopravu.

710

Problémy schránek. Železniční trati. ČÚZK v editoru iD. Adresy z MINV. Nápady na projekty. Ceny HOT pro ženy. Prostorové blogování. Zlepšení pro chodce. Indoor mapy. Flixbus a OSM. OSM ve hrách. Pokrytí signálu. Velké mapy. Trasy pro OsmAnd. Tvorba heatmap. OpenLayers 9.0.0. uMap 2.0.0. Kompilace DEM. Lyžařské mapy. Pouliční lampy. Pásová mapa. Geologicky přesná mapa. Neformální MHD. Niantic u Overture.

709

Křížící se budovy. Hlášení chyb. Data z Pardubicka. Tribeč a okolí. Blokování nováčků. Příroda v Krumlově. Oslavy 20. let OSM. Potoky a mokřiny. Dary za 2023. SotM EU 2024. Validace dat. Vektory Shortbread. Mapy GNOME. OSM NextGen. Segment Anything. Stěhování OSMCha. Mapy v Rustu. uMap v2.0.1. Svobodné routery. Kódy zemí. Stanice ASG-EUPOS.

708

I jiné seznamy ref? Velmi dlouhé ulice. Tajný příspěvek. Mapa Tater. Přístřešky v Locusu. Historický nápis. Rok vektorových map. Vrchol vs hora. Dovolená na Maltě. Nejvíce tagů. POI pro začátečníky. Průzkum validace. Online kurz QGIS. Konec OAuth 1.0a. MapComplete pro lyžaře. Osm2pgsql 1.11.0. Vizualizace změn. Omezení editací. Wiki mapy. Mapa Švýcarska. Lingvistická mapa.

707

Robot CzechAddress. Doručovací boxy. Je libo lanýže? Adresy na Slovensku 2023. Jak tagovat brašnářství? Milion změn. Klimatická změna. Nezmapovaná místa. Mentoring nováčků. Rozpočty OSM 2024. Veřejné statky. Otevřené pivo. SotM US 2023. Školení validace. Vlakem a na kole. Čtení historických map. Mapa kvality ovzduší. Analýza záplav. Hudební OSM. Maplibre GL JS 4.0. Nejvíc tagů v OSM. Dálkové železniční trasy. Zastaralé mapy. Příroda Běloruska.

706

Pražské čtvrtě. Sdílené zóny. Mapping party. Orientační čísla. Omezení pro nováčky. Rozměry výtahů. Konec OSM Help. Jakou oslavu? SotM Africa. Uliční sítě. Povodně v Tanzanii. Pokrytí půdy. Grant Open Mapping. Ladění s Ragnarökem. AmiGO s OSM. Summer of Code. Přechod na OAuth2. Offline mapa s Maperitive. GeoJPG v2. Služby OSM FR. Statistiky MapComplete. Reklama v OSM. Pokročilé kurzy OSN. Krása leteckých map. Vizualizace výletů.

705

Overpass a památky. Železniční přejezdy. Stačí jen LiDAR? 2% z daně. Pinfold nebo pond? Jak na party. Cestovní granty. OSM v Africe. SotM 2024. Informační tabule. Mapa pro anime. Geolokalizovaná videa. Recenze do OsmAnd. Aktuální Sophos. Body zájmu. Měření v mapách. Vánoční dárky. Ztišení uživatele. Doplňky pro Firefox. Omezení pro olympiádu.

704

Orientační čísla. Padají mosty. Výzvy TomTomu. Jak mapovat sídliště? Stopování v OSM. Vesnické rybníky. Tablet v JOSM. Vzpomínky na mapování. Seznam hrdinů. Sociální sítě. Hlášení hříšníků. Omezení Slacku. Cestovní granty. Reakce na záplavy. Pokročilé kurzy OSM. Klasifikace budov. Minutové dlaždice. OSM pro geocaching. Treky v Německu. MapComplete v 2023. Vespucci a OAuth2. Sledování letadel. GeoDesk 0.1.4. LiDAR pro archeology. Odkud je fotka?

703

Čas platit. Tříděný odpad. Dálnice, co bude. Nejstarší poznámky. Kvalita Wikidat. GPS a QGIS. OSM bez Facebooku. Dopravní značky. FOSSGIS v 2023/24. SotM EU 2024. FOSSGIS 2024. Party na konec zimy. Písčitá pobřeží. Rybářské zóny. Vodní bilance. Dostupnost MHD. Virtuální světy. Zatmění slunce. Výzvy cyklistů. Otevřená data. Pluginy JOSM. Divide and map. Organic Maps. OSM pro Jekyll. Haptické mapy. Předpověď záplav. Nová pevnina. Neviditelná místa.

702

Úsekové radary. Boxy Zásilkovny. Uliční fotky. Nezmapované oblasti. Shrnutí za 2023. Dostupnost OSM. Ranní špičky. Zemětřesení v Japonsku. Svět parkování. Mapa konfliktů. Chaos Communication Congress. Data Overture. Běžecké lyžování. Pozadí na plochu. Detekce povrchu. Samořiditelná auta. OSM v autorádiu. Tmavé Mapilio. StreetComplete 56.0. Bookmarklety pro OSM. Alternativy Google. Lesní zákon Německa. Hledání záchodů. Světové jazyky. Nevěřte navigacím!

701

Posun IPR ortofoto. Depa zásilkoven. Funguje HDYC? Názvy s pomlčkou. Mapovací středa. Tasking Manager. FOSSGIS 2024. SotM EU 2023. SotM 2024 v Keni. Zásoby v Číně. Záplavy pobřeží. Stanice metra. Generalizace dat. Zákaz ohňostrojů. StreetComplete pro iOS. Nominatim 5. Mapy s Leaflet. Mapbox v 2023. Organic Maps v 2023. Novinky OsmAnd. Mapa kamer. OSM do SVG. OSM a GPT. Overpass v prohlížeči. Mapování silnic. Konflikty s lesníky.

700

Konec křižovatek. Mapa v taginfo. Odjezdové tabule. POI-Importer. Reliéf pro Francii. Co je jméno? Myčky kol. Úbytek přispěvatelů. Vánoční apel. Videa z SotM EU. Bezemisní vozidla. ne-Starbucks. Dohledové kamery. Správa energií. Nextcloud a OSM. 2023 a cyklistika v EU. Dětská nadváha. Australské cyklostezky. Mapy MHD. OSM v QGIS. OSM pro plotry. Satelitní MapTiler. OrganicMaps na FlatHubu. Výškové profily. AI a výška sněhu. Kostarika bez adres.

2023 zobrazit »

Zainteresovaní lidé z komunity

avatar

Jan Macura gh

turistika překlady WeeklyOSM západ
avatar

Marián Kyral tw gh

programování překlady importy JOSM turistika WeeklyOSM turistika Tracer osmcz-app Fody Tools Frýdek-Místek Ostrava Praha
avatar

Petr Vozdecký tw gh

cyklistika WeeklyOSM turistika osmcz-app Fody Brno Jižní Morava
avatar

Tom.K gh

překlady taginfo.cz osmose.cz WeeklyOSM turistika edu osmcz-app Fody Brno