Týdeník WeeklyOSM

Od ledna 2015 vychází český překlad anglického týdeníku WeeklyOSM, v češtině je navíc doplněn o dění v české a slovenské komunitě. Odebírat ho můžete na webu: www.weeklyosm.eu či na níže zmíněných kanálech.

Redakce: tom.k, mkyral a YjM

Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme. 

Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:
Twitter @osmcz @osmcz | Mastodon @osmcz @osmcz Talk-cz Talk-cz osm_sk osm_sk |rss rss

Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz

Archiv týdeníku

2022

WeeklyOSM 643
Ramirezhav pokračuje. URL na souřadnice. Exporty v MBTiles? Stop čáry. Použijte ruce! Sémantický web. 30DayMap. Křížení cest. Vnitřky budov. Jakou Javu? FVE a parkoviště. Nezmapovaná místa. Nabíjení aut. Levý a pravý břeh. Mapa emisí.
WeeklyOSM 642
Smršť jménem ramirezhav. Tam, to nebo ty. Garmin od freemap. Nové LiDARy. Defibrilátory v Polsku. Mapy ve Wiki. Pryč z Twitteru? 30-Day Map Challenge. Parkování v Berlíně. Migrace v UK. MapLibre Native. Balíčky pro R. Hranice UA. Tipy k OSM.
WeeklyOSM 641
Mapy v PNG. Skrýt token? Seznam BTS? Speciální parkování. Hory Aljašky. Styl pro slabosti OSM. Cenzura u HOT? Blokace OSM v Číně. Vynechat SotM 2023? Mikromobilita. Every Door 3.0. Aktuálnější ohsome. Mapa v PowerPointu? GoPro jako dron?
WeeklyOSM 640
SotM CZ+SK. Překreslení dlaždic. 4 roky PT. Citadely. Čestný občan. Rozšíření wiki. Deštné lesy UK. Sdílení fotek. MapTiler Engine. Města pro cyklistiku. GeoNotes 1.5.0. OpenStreetBrowser. Sledování návrhů. Pohrobci impéria. Mapa koček.
WeeklyOSM 639
Deklarace práv. SotM CZ+SK. Úklid historic=*. Jak zabít OSM. Ceny aut. Otevřená data. Otázky kandidátům. SotM 2023 nebude. Potíže s dopravou. 3D z překližky. Fork JOSM? OSM Finder. OsmDiff. Nový Overpass. Dostupnost paliva. AI, mapy a daně.
WeeklyOSM 638
Průpich v Přerově. Tajemný Z-Box. Novinky vrstvy X. Volby do rady OSMF. Poklopy kanálů. Stojany na kola. Mapper specialista. Pravidla oblékání. Krymský most. Dlaždice a GDPR. SDK na 3D mapy. Mapy pro Garmin. Zrychlení Overpass. Sever nahoře?
WeeklyOSM 637
Telefonní budky. Vektory na freemap. Světová metra. Výzvy OSN a EU. Valná hromada. Geomob Londýn. Dopad asteroidu. Apple Watch. Soubory pro Overpass. QwantMaps a MHD. Editor iD v2.22. OSM v HackerNews. Ukrajinská ofenziva. Hurikán Ian.
WeeklyOSM 636
Šířka silnic. Adresy na Slovensku. Zvenku nebo zevnitř? Ukrajinské Weekly. Umělé ostrovy. Soukromí sprch. Hlasování o tagování. Videa z SotM. Formáty MapChallange. Konec Landsat 7. Leaflet 1.9. Vzdálenost POI. Jazyky na fóru. Mapa Westerosu.
WeeklyOSM 635
Místní názvy. Extrakce budov. Stromy v MapComplete. Obrázky v Commons. Hledání v denících. Indoor tagování. Statistiky ze SotM. Záplavy v Pákistánu. Deutsche Bahn. Hlukové mapy. ODbL a CC-BY. Editor Every Door. GraphHopper 6.0. JPG nebo PNG?
WeeklyOSM 634
Trasy v .shp? OSM v DPMB. Styly #freemap. Kempovací místa. Diskuzní fóra. Uvazování koní. Zdravotní péče. Jednotky na Ukrajině. 10 let ODbL. Generalizace v osm2pgqsl. Extrakty BBBike. Srdeční zátěž. Silniční fotolog. Záplavy v Pákistánu.
WeeklyOSM 633
Chuť na pivo. Zásilkovna a parcel_locker. X a mtb:scale. Odpařovací věže. 10^10 uzlů. Datový model. Podpora osm2pgsql. Dlaždicové servery. Zážitky z Florencie. Kovářské dílny. Mapa cen paliv. Organic Maps. OsmoseStats. Nelegální bazény.
WeeklyOSM 632
Carto a parcel_locker. Sdílení polohy. 360° kamery. Pareidolie v OSM. Volby rady OSMF. Řešení sporů. Nové členství. Dlaždicový server. Stáže HOT. Mapa defibrilátorů. Změny OpenMapTiles. Přesměrování map. Překreslení dlaždic. OSM na Mali.
WeeklyOSM 631
Pražské obvody. 3D stínování. Švýcarské lavičky. Technické nebo sociální? Datový model OSM. Postřehy ze SotM. Hostování map. Nástěnka ohsome. Soukromí OsmAnd? Vizualizace stylů. Disaster Ninja. OsmAnd v autě. Jezuitští kartografové.
WeeklyOSM 630
Blokující Firefox. Turistický semafor. Trasy v Rakousku. Problematické adresy. Mikromapování Apple. Babyboxy. Nejet na SotM? Papírové mapy. Benzinky či nabíječky? Aktuální OSM? Rychlostní limity. Kde jíst? OSM a Greasemonkey. Mapy od Grab.
WeeklyOSM 629
České názvy. Artefakty LIDARu. Nano-mapování. UX pro StreetComplete. Hodnotící systémy. 18 let OSM. 3D Kodaň. Významné osobnosti. Organic Maps. Trasy v OsmAnd. Carto 5.6.0. Interference GPS. Vlakem za 5hodin. Hustota bodů. Ničí Google okolí?
WeeklyOSM 628
Ochránci přírody? Požár jako tornádo? Přesná poloha. 18 let OSM. TomTom a MapRoulette. Doškové střechy. OhsomeHeX a mobil. Ministr na kole. Doprava ve Valhalle. Výpadky OSM. Vozíčkáři a MapComplete. Alternativy Google. 15-minutové města.
WeeklyOSM 627
Má smysl name:cz? Omezení vstupů. Běžecké tratě. Bod zájmu v iD. Mapování dopravy. Klasifikace kvality. Předpony a přípony. Registrace v mobilu? Jen sbírání uzlů? OsmAnd pro turisty. Dlaždice pro Kanadu. Editace z webu. Mapa Tour de France.
WeeklyOSM 626
Schránky v Břeclavi. Jazyky v OsmAnd. Kde je WeeklyOSM? Školy v Indii. Overpass a parkování. Zasedání OSMF. Bio.Vélo.Route. Carto+Topo. Udržitelnost Nominatim. Rychlejší MapRoulette. Mapillary a RapiD. OSMTagChallenge. Umí číst mapu?
WeeklyOSM 625
Zastávka s knihobudkou. Chodník nebo chodník. Kamna nebo ohniště? Sdílený ostrůvek. Mapování grott. SotM 2022. Digitalizace dopravy. 10let overpass. Wikidata v OSM. Mapy v Nextcloud. Trufi pro vývojáře. Poslední změny. Fotky v Mapillary.
WeeklyOSM 624
Hraniční kameny. Travnaté plochy. Hack WeeklyOSM. Sněžné skútry. Umělecká díla. Mastodon pro OSM. Nevidomí a OSM. Mapování s AI. Cesty pro cyklisty. Mapy v Linuxu. Mapy a Wikipedie. Poznámky OSM. Webový OsmAnd. Hravé mapy. Sběratelé dlaždic.
WeeklyOSM 623
Les v Chřibech. Relace/kategorie. Úkoly Maproulette v SK. Kvalita a YouthMappers. Zastaralý Bing? Lepší maxspeed. Zpravodaj OSM. Plakáty pro SotM. PSČ v OSM. Prohlídkové okruhy. Qwant-Maps. Mapové projekce. Opravy u Google. Umístění pramenů.
WeeklyOSM 622
Nový Lunarender. Vrstva budov. Twin City Liner. Uliční snímky. Extrémní věda. Nabíječky v Malaze. Videa z SotM Fr. Běžecké trasy. Vektorové dlaždice. Nejbližší letiště. 1 rok Organic Maps. Vespucci 17.1. Google a Sentinel-2. 12 let Mapboxu.
WeeklyOSM 621
Lezecké oblasti. Výpadek osm. Projekt EMBAL. OSM na Garmin fénix 7x? Úklid Wiki a Taginfo. Moderátoři talk a osmf-talk. Aktivity OSM Tchaj-wan. Tagování vzdělávacích zařízení. OSM a GDPR. Firemní mappeři. Vektorové MBTiles. 3D Mléčná dráha.
WeeklyOSM 620
Multipolygony s jedním členem. Virtuální parkování kol. Odešel Innocent Dibloni Soungal. Historické budovy Ukrajiny. Podmínky pro členství v OSMF. Diskuse kolem osm-carto stylu. Úpravy datového modelu OSM? Vstupenky SotM 2022. 12 let OsmAnd.
WeeklyOSM 619
Brněnský mapathon. Jméno fóra. Zákon o trasách. Jak na budovy? Podpora plavců. Barevné zebry. Síť na hřišti. DB defibrilátorů. Překlady wiki. Ulice Monaka. Odpadní vody. Jazyky pro OpenLayers. Export v R. Reklamní materiály. Mapa nebo model?
WeeklyOSM 618
Trasy Via Czechia. WMS+Křovákem. Spouštění lodí. Discgolf hřiště. Nový Sentinel-2. Španělská recyklace. 360° na Tchaj-wanu. Vzorová turistika. Konfliktní oblasti. Rychlejší OpenSnowMap. Změny v okolí. Časosběrná videa. Koloběžky na dálnici.
WeeklyOSM 617
Překrývání popisků. Aktuální ortofoto. Udržitelná doprava. Snímkování lesů. Etymologie v OSM. Mapy a soukromí. OSM a výuka. Hackaton Wikimedie. Mapování jurt. Hodnocení dlaždic. Statistiky StreetComplete. Editor Every Door. Kruhy na Sahaře.
WeeklyOSM 616
Aktuálnost tras. 2% z daní. Editor pro POI. Konec OSMsuspects. Termíny SotM 2022. Reinstalace budek. Uliční fotky. JOSM a budovy. Ferraris 1777. Mapy pro Garmin. Udržitelná mobilita. Vespucci a starší Android. Tag challenge. Mapa jako dar.
WeeklyOSM 615
Postup odpadu. Aktuálnost tras. Adresy a budovy SK. Bod nebo plocha? Kruhy na mapách. osm-monitor. Budovy v Japonsku a Holandsku. Akce Geomob. Kurzy o Wikidata. 3D mapy. Změny per dlaždice. Úkoly v MapRoulette. Německá Anglie a naopak.
WeeklyOSM 614
Vyřazené schránky. Mazání fotek. Další Maproulette. Mapbox v Rumunsku. Poznámky v iD. Validace budov. Dohledové kamery. Vícejazyčné prostředí. 20let v Indii. Cestovní granty. Posedět na sluníčku. Desertus Bikus. Nástěnka OSM. Null Island.
WeeklyOSM 613
Fody pro cyklisty. Budovy s podloubím. Body na hranici. Jde vypnout hranice? Chybějící chodníky. Místní mappeři. Summit HOT. Mapa hluku. Příprava SotM. Poznámky OSM. Dotazy na POI. Dostupnost OSM. Kudy utíkají? Dron či auto? Zajímavé cesty.
WeeklyOSM 612
Další DRM. Názvy cest. Nemapovat UA. Pouliční osvětlení. Fóra OSM. Drávská cyklostezka. Nový osm.de. Válečné zločiny. CC BY a OSM. Postup importů. Překlady MapComplete. Import do PostgreSQL. Dopravní značení. Budoucí mapy.
WeeklyOSM 611
Uklizeno 306 budek. Pojmenování domů. Polní letiště. Mapping party. Divné adresy. Vizitky OSM. Desatero OSM. Komunikační kanály. OSM blame. Překlady wiki. RapiD 2.0. Itálie a COVID. Vzory jmen. Mapové dárky. Kosmické počasí. Klub detektivů.
WeeklyOSM 610
Polní letiště. OSRM pro Freemap. MHD a network. Městské hranice. Pohyb vojska. Steam Deck. Místní znalost. OSM a CDN. Stínování kopců. Násilí v Brazílii. Novinky Organic Maps. Prohlížeč poznámek. Textový editor OSM? Rozšíření prohlížečů.
WeeklyOSM 609
MapRoulette pro ČR. Ruské ulice. OSM na Discordu. MTB traily. Novinky X. Shapefile v QGIS? Budovy v Libyi. Úklid poznámek. Recyklace v Malaze. Logo pro SotM. Foto mapa. OpenCampingMap. Cena dojíždění. Jaderný výbuch. OSM a Emacs. Úžasné OSM.
WeeklyOSM 608
Skialpové trasy. Mapbox v ČR. Export v OsmAnd. Chyby nováčka. Živá validace. Body pro turisty. Alternativa k wiki. Nové fórum. Videa z @FOSSGIS_Konf. Monitoring sucha. Barometr cyklistiky. Zprávy z Ukrajiny. Cestovní itinerář. Porovnání map.
WeeklyOSM 607
Tříděný odpad. Novinky v X. Projekty měsíce. Bezpečnostní vandalizmus. Výška návěstidel. Mapper března. MDŽ+OSM. 3D a tisk. OSN v Somálsku. Mappeři budov. Geonástroje. Leaflet z UA! OpenSenseMap. StreetComplete. Mapy Charkova a pohybů vojsk.
WeeklyOSM 606
Blokování Ruska. Výšková mapa Tater. Úklid poznámek. Mapa pro uprchlíky. Mikromapování. Rizika mapování. Prerekvizity členství. Uvnitř plánovače. Modely pro slepé. Audit Nominatim. Aktualizace Vespucci a OrganicMaps. Měření v StreetComplete.
WeeklyOSM 605
Úprava hranice. Cedule s pravidly. Rozcestníky cyklotras. Zpřesňování řek. 2000xAED. Konec covidu? Placené zóny. Blokace Microsoftu. SotM 2022 v Itálii. Co je QGIS. Opuštěné budovy. Mapa klavírů. Uliční mapy Google. Mapy pro žurnalisty.
WeeklyOSM 604
okružní Okružní. České podivnosti. Superrelace tras. OSM a nevidomí. Úklid FIXME. parcel_locker v Carto. Overpass v JOSM. Mapování slumů. Jak na map-machine. Mazání obchodů? Vlaky v Turecku. Zdržení OsmAnd. Indexy do PBF. OpenMapTiles 3.13.
WeeklyOSM 603
Letiště na dálnici. Úklid metra. Lunarender. Staré fotky Fody. Konec KAPORu. Daně pro freemap. Cesty v Karibiku. Klasifikace cest. Kozí stezky. Bing a Vespucci. QA s ohsome. Papírové mapy. Změna OSM API. Disaster Ninja. Nové iD a Potlatch 3.
WeeklyOSM 602
Blaník-Říp. Linky metra. Mapování lesů. Defibrilátory. Výbuch v Ghaně. Kostely pro simulátor. Dojící zařízení. Drsní muži. Chodníky pro všechny. Mikromapování. Jak přes řeku? Zastaralé mapování. 3D mapování. Statistiky poznámek. Ruka pro LA.
WeeklyOSM 601
Křížek nebo obrázek? Historie chatu. Zásilkovna SK. Stanovy Freemap. Validátor metra. Poznámky OSM. Nový styl zastávek. Zastaralé tagy. Půjčovny kol. Videa o OsmAnd. Filtrování dat. Presety pro iD. Jak funguje GPS? Erupce Hunga Tonga.
WeeklyOSM 600
MHD Brno. Kontroly adres. Posedy na freemap. Defibrilátory v Polsku. Body zájmu. QA pro Nominatim. StreetComplete. Parkování koloběžek. Okna pro 3D. Editory v 2021. Mapy a výživa. Dopravní informace. Konverze XML. Mapa pivovarů. Tonga a ČR.
WeeklyOSM 599
Budovy dle RUIAN. Trasování v Linuxu. Členské příspěvky. Omezení rychlosti. Pralesy SK. 10 let WeeklyOSM. Na kvalitě záleží. Ropa v Peru. Sledování fotbalu. Editory OSM. Klasifikace škol. FOSSGIS 2022. Středověká Evropa. Mapa z čokolády.
WeeklyOSM 598
#Mapy.cz a lesní cesty. Co nesmíte vidět. Náhodné výlety. Dopravní semafory. První v 2022. Úklid úkolů. Celoroční mappeři. Nanomapování? Kde najdete Å? Rozděl a mapuj. Adresy v Německu. Kanály OSM. Nová města Polska.
WeeklyOSM 597
Části Prahy. Jakubovy kontroly. Viditelnost pěšin. Portály do 4D. Oficiální trasy? Defibrilátory v Polsku. Budovy ve Španělsku. OSM na TEDx. Chráněné památky. Všechny ulice okolí. Hledání v mail listech. Čekání na hasiče. Zaplavení Evropy.
WeeklyOSM 596
SotM CZ+SK. Nuda pláže. Tag operator. Školy v Košicích. Prameny Tater. Měření vzdáleností. Jak na JOSM. Mapování s AI. Moderování mail listů. Akce mapperů OSN. Zaměstnanci OSMF? Pohled vozíčkáře. Plán města. Amazon po tornádu. Natural Earth.

2021 zobrazit »

2020 zobrazit »

2019 zobrazit »

2018 zobrazit »

2017 zobrazit »

2016 zobrazit »

2015 zobrazit »

Zainteresovaní lidé z komunity

avatar

Jan Macura gh

turistika překlady WeeklyOSM západ
avatar

Marián Kyral tw gh

programování překlady importy JOSM turistika WeeklyOSM turistika Tracer osmcz-app Fody Tools Frýdek-Místek Ostrava Praha
avatar

Petr Vozdecký tw gh

cyklistika WeeklyOSM turistika osmcz-app Fody Brno Jižní Morava
avatar

Tom.K gh

překlady taginfo.cz osmose.cz WeeklyOSM turistika edu osmcz-app Fody Brno