Týdeník WeeklyOSM

Od ledna 2015 vychází český překlad anglického týdeníku WeeklyOSM, v češtině je navíc doplněn o dění v české a slovenské komunitě. Odebírat ho můžete na webu: www.weeklyosm.eu či na níže zmíněných kanálech.

Redakce: tom.k, mkyral a YjM

Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme. 

Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:
Twitter @osmcz @osmcz | Mastodon @osmcz @osmcz Talk-cz Talk-cz osm_sk osm_sk |rss rss

Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz

Archiv týdeníku

2020

WeeklyOSM 539
Nabíječky pro auta. Sdílení tras. 10 let WeeklyOSM. Mapování Bidena. Týdenní mapování. Solární elektrárny. Kandidáti nemapují? Rozhovor s Mustardem. 10 let HOT. Kola duchů. Cyklisté v 1897. Dopravní informace. Data OSM v AWS. Filmy s OSM.
WeeklyOSM 538
Sektory v lese. HDPI a OSM. Unmapped Places. Týdenní výzvy. Otázky radě OSMF. Výsledky mikrograntů. Projekty HOT. Vizualizace SRTM. 10 let Taginfo. OpenOrienteeringMap. Kniha o QGIS. Novinky Vespucci. Souřadné systémy. Kartografické fonty.
WeeklyOSM 537
Trasy KČT. Ortofoto v iD. Zdroje elektřiny. MapRoulette a wiki. Začátek s OSM. Vzory mapování. Problémy deklarací. Zemětřesení v Izmiru. Kapacity kempů. Zdroje vody. Mapa COVID-19. Chyby v JOSM. Aktualizace mod_tile. Svět jako klavír.
WeeklyOSM 536
Nelegální MTB? Zastaralé is_in? Genderově vhodné tagy. OSM a Wikidata. Zkušenosti nováčka. Malý bratr v Dublinu. Stav a odolnost OSMF. Afrika a COVID. Zákaz vycházení FR. Budovy pro Rusko. Osmpbf v Javě. Exonyma pro toponyma. Svět bez GPS.
WeeklyOSM 535
Časová omezení. Rozcestníky nebo chaty? Vchody v OsmAnd. Man nebo human? Stromy na Sahaře. Metriky kvality. Chcete pohlednici? Steve Coast. Mappeři OSN. Mikrogranty Facebooku. Sledování letadel. Fanoušci Potlachu? Radar na smetí. Zvuky lesa.
WeeklyOSM 534
Alternativa kyblsoft? Jak na adresy? Využití půdy. Defibrilátory v UK. Adresy a Nominatim. OSM Calendar. Licence Mapbox GL. OSM do EU? Fórum o datech. Kopie sídla prezidenta. 15. let JOSM. Monopolní Google? Plánování u DuckDuckGo.
WeeklyOSM 533
Upgrade osm.fit. Mamahotel. Vykreslování @mapy.cz. Zdroje elektřiny. Budování komunity. Voda australského léta. 30 let spojení DE. Mapa železnice. Filtry ohsome. Detekce vandalizmu. GraphHopper 2.0. Mapa vody. RTK v Londýně.
WeeklyOSM 532
Dětské herny. Letiště Žilina. Návody pro JOSM. Report StreetComplete. Soukromé informace. Mapy evropské půdy. Marble naviguje. Web @osm2pgsql. Novinky OpenRouteService. Vícekanálový Garmin. Google a COVID. Mapy v 16. století.
WeeklyOSM 531
Kdo mazal v OSM? Strava pro #freemap.sk. Co je šířka ulice. Apple v Bolívii. OSM a OSN v Africe. Mapper měsíce. Údržba Nominatim. Strategie OSMF. Rozšíření MapSwipe. COVID u Google. Model terénu IT. Novinky OsmAnd. Skotské pěšiny.
WeeklyOSM 530
Nelegální cyklotrasy. Mapa Tater. Placené mapování. Tagování sloupů. Švýcarský den hradů. Summit HOT online. OSM a udržitelný rozvoj. Hurikány v Japonsku. Vlastní styl map. GTFS a OSM. 11 let Nominatimu. Mapování pro slepé.
WeeklyOSM 529
osm.cz a GeoGet. Zastávky JČ kraje. 10 let wheelmap.org. Brexit a OSM. AI není všemocná. Reporty Nadace OSM. OSM a občanská věda. Jak měřit OSM? Mapování pro slepé. GSoC a OSM. Novinky v JOSM. Mapy pro Huawei.
WeeklyOSM 528
Výchozí vrstva #osm.cz? Strava a exporty na #freemap.sk. 90 milionů sad změn. Argentinští požárníci. Pracovní sešity OpenSchoolMaps. Vlastní témata. Indoor tagování. Meet Your Mappers. Prázdná místa v Baidu. Mapa Číny. API pro Mapillary.
WeeklyOSM 527
Mapathon MM. Elektrická vedení. Chyba v Melbourne. Rozlišení obrubníků. Analýzy twitteru. Mobilní editory. Nový DB server. Členství a 42 dnů mapování. OSM Buildings. Naučte se QGIS. Globální Mapillary. Nové mapy Google. Co dělá mapa mozku.
WeeklyOSM 526
Trasa bez značení. Kontroly sad změn. Sezónní firmy. Mapa památek. Stěny pro graffiti. Projekt měsíce. OSM Buildings. Volby do rady HOT. Mapy pro požárníky. Mrakodrap v Melbourne. Novinky OpenRouteService. Konec SVN. Mapa blesků.
WeeklyOSM 525
Fody z terénu. Obdělávané cesty. Mapování rozhleden. OSM API bez TLS 1.0 a 1.1. Jak (ne)hlasovat pro tagy. Novinky MapRoulette. OSM bez jmen. Financování iD. HOT a COVID-19. 10 let HOT a 16 let OSM. Hory Tchaj-wanu. Navigace bez GPS.
WeeklyOSM 524
Mazání uzavírek. Využívání @freemap.sk. Firmy od OSM. Nedostatky SotM 2020. Financování iD a projektů Nadací OSM. Latence map. ORS v Karlsruhe. Anonymní editace. Novinky ohsome. Reálná města ve hrách. Navigace ve stínu. Návrat labyrintů.
WeeklyOSM 523
Lokální zastoupení OSMF. Výpadky KAPOR. Narozeniny OSM a WeeklyOSM. Adresy v UK. OSM v čase. Konzervativci v OSM? Interakce s CartONG. Neimporty Facebooku. Zkušenosti s RapiD. Editor iD dotykově. Nefunkční Garmin. Budoucnost cyklo Berlína.
WeeklyOSM 522
Novinky osmap.cz. Překlad iD. Aktualizace Strava. Cykloinfrastruktura v UK. RapiD na osm.org? ArcGIS data pro OSM. Příběh Graphhopperu. Kvízy o OSM. Nedostupnost osm.org. Mapy z 19. století.
WeeklyOSM 521
Cizojazyčné name. Křížkované trasy na X. Tagování křižovatek. Význam network. Nejlepší káva. Neberte vážně apríl. Fotky týdne. Videa ze SotM. Pokrytí @freemap.sk. Offline mapy. Vrstevnice po 1m. Bohatství a světlo. Přijímačky na Tchajwanu.
WeeklyOSM 520
Rušení budek. Pokrytí #freemap.sk. Mapperů za den. HOT v BBC. Možné nedorozumění? Budovy v Africe. Vítězové mikrograntů. Postery a videa SotM 2020. Hranice v relacích. Drony DJI. Konec Trac a SVN? Elektrokola a OSM. Mapy izraelské armády.
WeeklyOSM 519
Rybářské revíry. Stínování a vrstevnice. Maďarské cukrárny. Hranice přírodních parků. Dočasné cyklopruhy. Mapillary a neonacisté? Parkování dle OSM. Import adres. Zaměstnanci OSMF. Život s OSMF. Licence dlaždic. Volební okrsky. Cena OSM dat.
WeeklyOSM 518
Missing Maps v Praze. @Mapy_cz a SK. Velké oblasti. Mapování naživo. Cíl týdne. Slušné chování. Mapillary a Facebook. SotM se blíží. Historie i cíle HOT. OSM pro Mozillu. Etika v geo. Mořské dno. Mapy pro samořiditelná auta.
WeeklyOSM 517
Dlouhé uzavírky. Adresy pro SK. Facebook koupil Mapillary. Oblast sady změn. Vzdělávací instituce. Rozdíl path a track. Mapování řadovek. Novinky pro SotM 2020. Recenze MapSwipe. Mapa defibrilátorů. POI v Locusu. Mapa bouřek. Horký Taiwan.
WeeklyOSM 516
Bude pivo? Nový server. Neviditelné objekty? Nechtěné bouldery. Změny OSM Awards. Mikrogranty OSMF a FOSSGIS. OSM Buildings. Vztahy s iD. OsmAnd a kolo. Otevřené vzdělávání. Výška z GPS a barometru. Guru Maps v4.5. Sesuv půdy. Pan Tornádo.
WeeklyOSM 515
Import parků. Kreslení trasy. Vrstva Wikipedia. Obnovitelné zdroje. Trendy OSM. Mapy pro Maps.Me. 7 let ke GraphHopperu. Mapování slumů. Multipolygony v JOSM. Ekologická doprava. iD pro mobily. Mapa imunity. Rozvrh procházek.
WeeklyOSM 514
Důkladné mapování. Názvy tras v X. Nejstarší OSM Notes. Umírání help.osm.org. Výstava plakátů SotM. Doprava Tokia. Mapa zápachů. Německé zastávky. GraphHopper v1. OsmAnd v3.7. Novinky u Mapboxu. Průvodce pro uMap. Pokles USA.
WeeklyOSM 513
Role v relacích. Import parků. Mapy pro Garmin. Nástroje pro Mapillary. Placení mappeři. Nové GPS. 7000 mapperů denně. Mikrogranty OSMF. Geomob virtuálně. Sledování změn v OSM. Novinky OpenMapTiles. v1.0 API ohsome. Radar pro cyklisty.
WeeklyOSM 512
GPX pro fixme. Orto pro SK. Tipy pro JOSM. Vliv prvního světa. Mikromapping hřišť. Lidé pro Nadaci OSM. Online SotM 2020. Nový Tasking Manager. Rizika uvolnění karantény. Úklid osm2pgsql. Novinky OSM Carto a StreetComplete. Pohybové vzory.
WeeklyOSM 511
Online mapathon. NS v Tróji. inner a outer. Úklid lékáren. Regionální výšky. Irsko mapuje. Bolševník. Ekologie a OSM. Souřadné systémy. Umělecká vystřihovánka. Novinky OpenRouteService a StreetComplete. Úklid osm2pgsql. Ortofoto pro drony.
WeeklyOSM 510
Úklid board_number. Výměra bazénů. Data od úřadů. Komplexní školy. Pošty v Rusku. Discord OSM. Rozdíly výškových dat. Byrokracie OSM. Esoterické lékárny. Požáry v Černobylu. Jak na heatmapy? Mappeři OSN. Lidar a stav silnic. Konce v Německu.
WeeklyOSM 509
Vtípek v datech. Šípská Fatra. Neviditelný chodník. Cesty pro horáky. Motocyklová taxi. FR elektřina. GoPro a 3D mapování. Tagování MHD. Typický OSM mapper. OSM Award. HOT a COVID-19. Overpass API. Tasking manager v4. OSM mapy v Drupalu.
WeeklyOSM 508
Obory. Hiking vs foot. Okresová karanténa. Zdravotní péče. Ça reste ouvert v DE,CH,AT. Železniční sítě. Řeky v Somálsku. Mikrogranty OSMF. Dlaždicové servery. Missing Maps v Kanadě. Stopy za 12 let. Dědictví Mapzenu. Nejstrmější ulice.
WeeklyOSM 507
Online mapathon. Exporty na freemap.sk. Otvírací doba v karanténě. Otevřená místa nejen pro FR. Jak na geo firmu? Zavírání poznámek v RU. Bezplatné členství. Výbor pro mikrogranty. Historická paměť měst. POI pro iOS. Nové JOSM.
WeeklyOSM 506
Aktualizace map. Otvírací doba v karanténě. Tagování hřišť. Uprchlické tábory. Evropská říční síť. Nová fóra. Vrstvy pro osm.org. Otevřeno během krize? Lokační hry a vandalizmus. Extrakce objektů z PBF. Google propaguje OSM.
WeeklyOSM 505
Další Mirkův úkol. StarTrek mapa. Novinky pro X. Mapování pump. Komu pomáhat z domu? Status 'import'. Vlastník OSM DE. Jak mapuje Amazon. Mapové omalovánky. Couvající popeláři. OSM v boji s COVID. Nový Carto. OSM pro HAM. OSM a elektroauta.
WeeklyOSM 504
Projekt osmapp.org. Polohy vozidel MHD. Firemní editoři. Přístupy pro brány. Ženy v Africe. Týdenní úkoly. Fotky pro Commons. FOSGISS a SotM Baltics. Cena pro MapSwipe. Indoor renderer. Vynálezce Ameriky. Mapy a koronavirus.
WeeklyOSM 503
Zrušená CHKO. Jednodušší MHD. Jména s emoji. QuickFix v MapRoulette. MDŽ a OSM. Wikidata ID v OSM? Nabíjecí stanice. Koronavirus - zrušené akce a mapy. HOT v GSoC a Outreachy. Postní smažené ryby. Boj s bolševníkem. Google žaluje policii.
WeeklyOSM 502
Rychlostní silnice SK. Sdílení jídla. Uprchlické tábory. Problémy s osm.org. Cena pro MapSwipe. Düsseldorf a OSM. Připomínací dlaždice. Jak pomoci uMap. OSM a pgRouting. OsmAnd 3.6. Indický GPS. Geodata pro 5G. Tištěné mapy.
WeeklyOSM 501
Měsíční úkol. MapTiler na osmap.cz. Tramvaje v Košicích. Prehistorie OSM. Uzlové body. OSM Awards. OSM v GSoC. Vylepšené ikony. Mikrogranty HOT. Kreslení do map. Mapy a koronavirus. Doplněk blender-osm. Kartografické vtípky.
WeeklyOSM 500
Obora s prasaty. Daně pro freemap.sk. Maxar v JOSM a iD. Vespucci v F-Droid. Minutové PBF. Čí je Krym? Mikrogranty OSMF. FOSSGIS 2020. SOTM Baltics 2020. Videa o PostGIS+OSM. Coronavirus u Mapboxu. Rande v Moskvě. OSM a Blender.
WeeklyOSM 499
Update LPIS. Běh na freemap.sk. Tagování fakult univerzit. Tagování pro mikromapping. Nedovolené zdroje. Panorama Mapping Party. Novinky OpenInfraMap. Vrstva mapovacích aktivit. Přes 50 jazyků OpenMapTiles. Frustrující navigace.
WeeklyOSM 498
OSM ČR z.s. a OSMF. freemap.sk v Locusu. Novinky QA Osmose. 80 milionů sad změn. Mapy pro Maps.Me. Reverzní geokódování. Malárie v Burundi. #CompleteTheMap. Nezákonné OSM. Novinky OpenMapTiles. Mapa zvuků.
WeeklyOSM 497
Tagování škol v ČR. Další novinky vrstvy X. Pitná voda v Evropě. Aktivní sopky v OSM. Opět diverzita v OSM. HOT Summit 2020. Omezení planet OSM. Mapa koronaviru. Objevitelské plavby. Mapa hřbetnic. Kultura cyklistiky. AI pro sběr dat.
WeeklyOSM 496
Tutoriál pro JOSM? Vlastní mapy na freemap.sk. Nepoužívané budovy. Mapillary pro iD. GSoC 2020. SWOT analýza OSM. Jména v Nepálu. Stipendia pro SotM. Mapa ulic. Testování osm.org. Oblíbené výzvy MapRoulette.
WeeklyOSM 495
Mapa s prvky hřišť. Německá Gigafactory. MapWithAI pro JOSM. Ulice ve Španělsku. FOSSGIS 2020. Mikrogranty Nadace OSM. AI od Intelu. Mapování slumu. Práce pro Mapillary. OpenRouteService 0.6. Mapa australských požárů. Navigace před GPS.
WeeklyOSM 494
Úkoly pro nováčky. Suchý Dunaj v Bratislavě. Regionální taginfo. Náhrada Tasking Manageru? Omezení FIXME? Diverzita OSM. Překlady editorů. Dary pro StreetComplete. Vektory pro osm.org. Mapa whisk(e)y. Kola duchů.
WeeklyOSM 493
Import jeskyní. Nepořádek od SŽDC. Dar spolku OSM ČR. freemap.sk jako vyhledávač? Aktualizace Osmose. Dilema kolem diverzity. Problémy Tasking Manageru. Aplikace pro MHD. Předsevzetí vývojářů OsmAnd. Hranice pomocí geokeší.
WeeklyOSM 492
CZ a SK překlad rad pro komentáře. Evoluce OSM v Irsku. Manuál Overpass API. Nový Switch2OSM? Den otevřených dat. Novinky iD v2.17.0. Nej mapy za 2019. Jak na obrázky týdne? Útoky na GPS v Číně. 35let klimatu Arktidy. GPS pro cyklisty s OSM.

2019 zobrazit »

2018 zobrazit »

2017 zobrazit »

2016 zobrazit »

2015 zobrazit »

Zainteresovaní lidé z komunity

avatar

Jan Macura gh

turistika překlady WeeklyOSM západ
avatar

Marián Kyral tw gh

programování překlady importy JOSM turistika WeeklyOSM turistika Tracer osmcz-app Fody Tools Frýdek-Místek Ostrava Praha
avatar

Petr Vozdecký tw gh

cyklistika WeeklyOSM turistika osmcz-app Fody Brno Jižní Morava
avatar

Tom.K gh

překlady taginfo.cz osmose.cz WeeklyOSM turistika edu osmcz-app Fody Brno