osm-dtb.pngOpenStreetMap není jen mapa
... je to ZDROJ MAP

Jde tedy o zdrojová data, která může kdokoliv upravit (podobně jako Wikipedii). Díky tomu mnoho lidí vytvořilo různé mapové vzhledy či navigační software. Dokonce je možné stáhnout zdarma i různé mapy do Garminu či smartphonu.

Technicky se jedná o vektorovou mapovou databázi, kterou může každý upravovat. Tedy pokud se někdo rozhodne mapovat třeba piána na ulicích, může si na to vytvořit značku a v databázi může sám či v kolektivu vesele tvořit. Databáze je určena na všechny fyzicky přítomné objekty trvalejšího charakteru.

Ovšem, aby to dobře fungovalo, udržuje světová komunita OpenStreetMap společný značkovací klíč. Ten oficiálně určuje, jak se budou jednotlivé objekty značkovat a díky tomu je možné vykreslit mapu celého světa či najít trasu třeba z Madridu až na Sibiř. (Pro oficiální přidání je tedy třeba vytvořit "návrh" a nechat kohokoliv se k němu vyjádřit.)

Společný značkový klíč (tzv. tagování klíč=hodnota) naleznete v českém překladu na wiki.osm.org/Cs:Map_Features ... mrkněte, co všecko už tam je!

To, že je např. lavička ve značkovém klíči, ovšem neznamená, že by v OpenStreetMap byly zaznačeny všechny lavičky na světě. To záleží na konkrétních přispěvatelích, co a kde bude zmapováno. Česká komunita je jedna z těch aktivnějších, a tak v ČR jsou zmapovány všechny hlavní silnice, čísla popisná či třeba velké množství turistických značek a cyklotras.

Díky tomu i zde na serveru naleznete v přepínači mnoho mapových vrstev, které z databáze vykreslují různé tématické mapy. Pozor ovšem, každou vrstvu tvoří dobrovolníci na svých serverech, proto omluvte starší verzi databáze (někteří obnovují 1× za měsic).

Pokud zjistíte, že byste rádi na mapě něco vylepšili, nahlašte chybu tlačítkem vpravo dole (TODO), či se rovnou sami pusťte do editace - s tou vám pomůže sekce Jak pomoci.

Využítí pro turistiku / cestování

Podrobný článek pro základní vhled do využití OpenStreetMap vyšel v listopadu 2015 v časopise Svět Outdooru: PDF s výběrem stránek zde (1.3 MB)

Android a iOS

  • Pro celosvětové použití doporučujeme aplikaci Organic Maps, která zobrazuje mapy i vyhledává trasy bez nutnosti aktivního připojení k internetu. Navíc podporuje provádění rychlých úprav a umožňuje tak dále mapu vylepšovat.
  • Pro turistiku je paleta bohatší. Asi nejlepší aplikace Mapy.cz, která využívá data OpenStreetMap krom ČR po celém světě, a má asi nejlepší vykreslení turistiky a zimních sportů. Vše i offline, dokonce i pro Windows 10.
  • Pro pokročilejší uživatele můžeme doporučit OsmAnd, který je ale trochu matoucí, nebo skvělý Locus Map (pouze Android), kam je možné stáhnout i lepší offline mapy (třeba od nás).
  • vyčerpávající přehled - vizte wiki osm.

Garmin

Díky tomu, že navigace Garminu mají jednoduchý formát, existuje nástroj na konverzi OSM do jejich formátu (IMG). Zde jsou některé weby, které nabízí hotové zpracované soubory do navigace:

Videa

Zde je video z workshopu pro začátečnickou tvorbu. V první půlce se mluví zejména o využití. Další videa zde.


Další zdroje


Galerie využití OpenStreetMap

S daty se toho dá mnoho udělat, pro představu se podívejte, co vytvořili někteří uživatelé.

Galerie přesunuta na samostatnou stránku.