osm-dtb.pngOpenStreetMap není jen mapa
... je to ZDROJ MAP

Krátce řečeno

Jde o zdrojová data, která může kdokoliv upravit podobně jako Wikipedii. Díky tomu mnoho lidí vytvořilo různé mapové vzhledy, navigační software. Dokonce je možné stáhnout zdarma i různé vzhledy do Garminu či smartphonu.

Dlouze řečeno

Technicky se jedná o vektorovou mapovou databázi, kterou může každý upravovat. Tedy pokud se někdo rozhodne mapovat třeba piána na ulicích, může si na to vytvořit značku a v databázi může sám či v kolektivu vesele tvořit. Databáze je určena na všechny fyzicky přítomné objekty trvalejšího charakteru.

Ovšem aby to dobře fungovalo, udržuje světová komunita OpenStreetMap společný značkovací klíč. Ten oficiálně určuje, jak se budou jednotlivé objekty značkovat a díky tomu je možné vykreslit mapu celého světa, či najít trasu z Madridu na Sibiř. (Pro oficiální přidání je tedy třeba vytvořit "návrh" a nechat kohokoliv se k němu vyjádřit.)

Společný značkový klíč (tzv. tagování klíč=hodnota) naleznete v českém překladu na wiki.osm.org/Cs:Map_Features ... mrkněte co všecko už tam je!

To, že je např. lavička ve značkovém klíči, ovšem neznamená, že by v OpenStreetMap byly zaznačeny všechny na světě. To záleží na konkrétních přispěvatelích, co a kde bude zmapováno. Česká komunita je jedna z těch aktivnějších, a tak v ČR jsou zmapovány všechny hlavní silnice, čísla popisná či třeba velké množství turistických značek a cyklotras.

Díky tomu i zde na serveru naleznete v přepínači mnoho mapových vrstev, které z databáze vykreslují různé mapy. Pozor ovšem, každou vrstvu tvoří dobrovolníci na svých serverech, proto omluvte případné výpadky či starší verzi databáze.

Pokud zjistíte, že byste rádi na mapě něco vylepšili, nahlašte chybu tlačítkem vpravo dole, či se rovnou sami pusťte do editace - s tou vám pomůže sekce Jak pomoci.

Využítí pro turistiku / cestování

 Podrobný článek pro základní vhled do využití OpenStreetMap vyšel v listopadu 2015 v časopise Svět Outdooru.

PDF s výběrem stránek zde (1.3 MB)

Garmin

Díky tomu že navigace Garminu mají jednoduchý formát, existuje nástroj na konverzi OSM do IMG. Zde jsou některé weby, které nabízí hotové zpracované soubory do navigace:Videa

Zde je video z workshopu pro začátečnickou tvorbu. V první půlce se mluví zejména o využití.


Další zdroje


Galerie výstupů z OSM

S daty se toho dá mnoho udělat, pro představu se podívejte co vytvořili někteří uživatelé.

Galerie přesunuta na samostatnou stránku.

Aktuality