Galerie

Tato galerie představuje rozličné způsoby využití dat OpenStreetMap v českých projektech a v rámci České komunity. Může vám být inspirací jak je možné využívat svobodnou mapu OpenStreetMap. Pokud sami zajímavým způsobem využíváte mapová data, budeme rádi poskytnete-li nám ke zveřejnění vhodnou ukázku.

Webové mapy

V rámci české komunity vznikly na základě dat OpenStreetMap webové mapy pokrývající rozsáhlá území - buď celou republiku nebo i větší území (například Evropu). Projekt http://mtbmap.cz/ nabízí mapu Evropy pro jízdu na horském kole i pro pěší turistiku. Cyklomapu nejen pro Prahu, ale i pro celé území ČR, nabízí projekt Prahou na kole. Mapu Evropy poskytuje i služba http://map1.eu/. Za zmínku rozhodně stojí i Izometrická 3D mapa České republiky. Projekt http://maps.svita.cz/ je dalším českým příkladem vytvoření webové mapy z dat OpenStreetMap.

I známý český mapový server mapy.cz (provozovaný společností seznam.cz) používá pro své mapy mimo území České a Slovenské republiky data OpenStreetMap. Mapy ČR a SR si seznam vytváří ve vlastní režii. Pro mapu Evropy však využívá od konce roku 2014 data OpenStreetMap. V průběhu roku 2015 se mapy.cz rozšířily na celý svět a to rovněž na základě dat OpenStreetMap. Používate-li mapy.cz například pro cestu do Chorvatska, pak využíváte mapové podklady, jejichž datové základy položili dobrovolníci a přispěvatelé z celého světa.

Error: gallery not availible

Regionální mapy, plány, účelové mapy založené na OSM

Error: gallery not availible

Podkladové mapy pro tématické mapy či aplikace

Mapové vrstvy založené na datech OpenStreetMap se velmi často využívají jako podkladové mapy (či vrstvy) v různých tématických mapách či aplikacích.

Error: gallery not availible


Nástroje a styly pro vykreslování mapy

Ukázky výstupů z nástrojů pro vykreslování dat OpenStreetMap.

Error: gallery not availible


Analýzy a další pokročilé využití

Error: gallery not availible


Zajímavosti, zábava, umění ...

Error: gallery not availible

Další příklady on-line využití na webových stránkách

Malá ochutnávka z mezinárodních projektů

Tato stránka je sice zaměřena na využití OpenStreetMap v českých projektech a v rámci české komunity, ale bylo by škoda neukázat alespoň některé nejzajímavější zahraniční projekty či využití. Zahraniční projekty mají často celosvětový rozsah a příklady tak můžeme demonstrovat i na územi našeho státu. Některé z různých typů vytvořených map si můžete zobrazit přímo na tomto webu volbou v přepínači mapových vrstev. Další inspirací nejen co se týče využití OSM dat může být galerie obrázků týdne na wiki. Na wiki je k dispozici i seznam služeb založených na OSM.


Error: gallery not availible

  • ITO Maps - nabízí široké spektrum tématických map
  • OpenRailwayMap - mapy železnice (infrastruktura, traťové rychlosti, zabezpečovací systémy)

Aktuality