Týdeník WeeklyOSM

Od ledna 2015 vychází český překlad anglického týdeníku WeeklyOSM, v češtině je navíc doplněn o dění v české a slovenské komunitě. Odebírat ho můžete na webu: www.weeklyosm.eu či na níže zmíněných kanálech.

Redakce: tom.k, mkyral a YjM

Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme. 

Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:
Twitter @osmcz @osmcz | Mastodon @osmcz @osmcz Talk-cz Talk-cz osm_sk osm_sk |rss rss

Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz

Archiv týdeníku

2023

696

Bankomaty Spořky. Odkazy na Z-Boxy. Nemazat, aktualizovat! Umývání kol. Rozvoj osm.org. Linux Foundation. Zajímavé editace. Overture Maps. Kandidáti do rady. Konzultant pro FOSSGIS. SotM Europe 2023. Zemětřesení v Nepálu. . Věk objektů OSM. Nominatim 4.3.2. Nedostupnost Bingu. Mapa fablabů. Uživatelské mapy Felt. Správné apostrofy. Kamenné zídky.

696

Bankomaty Spořky. Odkazy na Z-Boxy. Nemazat, aktualizovat! Umývání kol. Rozvoj osm.org. Linux Foundation. Zajímavé editace. Overture Maps. Kandidáti do rady. Konzultant pro FOSSGIS. SotM Europe 2023. Zemětřesení v Nepálu. . Věk objektů OSM. Nominatimu 4.3.2. Nedostupnost Bingu. Mapa fablabů. Uživatelské mapy Felt. Správné apostrofy. Kamenné zídky.

695

TomTom vs LPIS. Čísla orientační. Pivo+SotM v Jablonce. OSM do wikidat. Horolezecké chodníčky. Dočasné skrytí změn. Aditivní a dělící mapování. Kompletnost silnic. Čekání pro cyklisty. Zprávy z SotM EU. Panoramax pro fotky. Certifikát k OSM. . Konec OSM Analytics. Cena globálních dlaždic. Kartografická olympiáda. Vánoční trhy. Žádosti o obrázky. Mapování MHD. Tlačítka pro osm.org. Dohledové kamery. QR kód s geoURL. Puzzle z mapy.

694

Chodci přes silnici. Overpass do XML. WMS pro JOSM. SotM CZ+SK. Směr semaforů. Obchodní centrum. Pojmenování mostu. Železniční signalizace. OSM + Wikimedia. Etické otázky stop. Mapper na radnici. Mrakodrapy světa. Kamera Insta360 X3. Příslušnost k OSMF. Valná hromada OSMF. Kvíz s vodou. . Historie bydlení. Interoperabilita dat. Nástroje GeoDesk. Python pro osm.org.

693

ČÚZK a MTBMaps. Světelné křižovatky. Via Slovakia. Přidávání adres. Záplavy v Ghaně. Pobřežní geografie. Mapování pěšin. Cestování v MHD. Dar Microsoftu. . Program SotM EU. SotM Africa. Datawrapper. Nebezpečné lesnictví. Globální doprava. Ovocné stromy. Maplibre a Protomaps. Dostupnost ve městěch. OSM a SPARQL. OpenStreetMap H3. Lepší OpenRailwayMap. OSM NightWatch. Umělecká díla. Póly nedostupnosti. Ukazatele měřítka.

692

Brněnská MHD. Nový supermarket. Klasifikace silnic. Validace u MS. Čísla domů. Fediverse vs Twitter. Akce KonGeoS. Neupravený TIGER. Nominace do rady. SotM Brazil. Pařížský Disneyland. Same Scale. Turistika v Rakousku. Fotky z Imgur. GraphHopper 8.0. Styl JOSM Waterways. OsmAnd 4.5 pro iOS. Uprchlíci z Ukrajiny. Zvláštnosti Lucemburska.

691

Tyflomapování. Data ČÚZK. Hezčí značení. Výpadek taginfo. Vlastní typ objektu. Zastavit záškodníka. Mikromapping s LIDARem. Dětské hřiště. Jezera a přehrady. Overture do OSM. Lokální zastoupení. SotM EU 2023. Maroko a Libye. OpenArdenneMap. Mapy pro počasí. Mini Tokyo 3D. JOSM a Garmin. SketchMapTool. Geografické otázky. cli-oauth2 pro Python. uMap v1.9.2. MapTiler Server 4.4. Kompletnost OSM. OpenAEDMap.

690

Průběžné změny. Turistika na osm.org. Lákání na pivo. Název v názvu. Směr značek. Škrabáky na boty. Chorvatský venkov. Jídlo bez... Kampaň Microsoftu. Vizitka OSM. Hack weekend. Uliční snímky EU. Volby do rady OSMF. Adoptujte zalévání. Jak začít s OSM. Zelené zóny. Every Door 4.0. Nominatim 4.3.1. Zastávky s OpenStop.

689

OSM v TomTomu. Směr pohledu. Zdroje pro turistiku. Veřejné knihovny. Oblíbené styly. Maroko a Libye. Styl Streetscape. Atraktivita měst. Mapování adres. Novinky pro uMap. Sdílení polohy. Dlaždice v NixOS. Zelené zóny. Aktualizace taginfo. Zářijové OrganicMaps. Online GPX editor. OpenCage německy. Indoor mapy.

688

Prázdné záložky. Turistické trasy. Semafory pro nevidomé. Mapování stromů. Města Chorvatska. Chodníky Paříže. Vodní toky v JOSM. Linux a Google. Chytré mapování. Tracestrack Topo. Minutové vektory. Svoboda shromažďování. Licence mapových stylů. Navigace v krajině. Překlad názvů míst. OSM editor pro iOS. Aktualizace OrganicMaps. Komplexní křivky. Čekání na přechodech. GeoParquet v1.0. Rozhovor o PostGIS.

687

Bariéry pro nevidomé. Četnost aktualizace. Veslařský klub. Kontrola sad změn. Trička s motivem OSM. Videa ze SotM US. OsmAnd pro motorkáře. Dárcovská kampaň. Dlaždicový server v USA. Katastrofy Maroka a Libye. Vektorové mapy na wiki. Berlínské osvěžení. Mapa v irštině. Otevřená data od Maxaru. Mapa pro Garmin. Poznámky pro mapování. Koordinace v terénu. Nejpodivnější nemovitost. Zabojujte s s OSM.

686

OSM pro nevidomé. Nemapujte UA! Blokace mapy.cz. Slovenské pralesy. Výšková data USA. Mapující přátelé. Dary pro OSMF. Zemětřesení v Maroku. Geografická jména v Rusku. Signál ve školách. OpenRouteService pro krize. Tematické parky osm2pgsql. Mapa běhání. Ohsome + taginfo. Vlastní uliční fotky. Původní osídlení. Ukázky od MapTiler. Kvantová navigace. Hlášení nehod.

685

Je čas na pivo! Tříděný odpad. OSM ve vlacích. Problematický přispěvatel. Milovníci historie. AI revoluce v OSM. Letecké snímky. Vývoj OSM-Carto. Severní Korea. Blížící se volby. Akce Geomob. Dobíjecí stanice. Kvalita Overture. Velké reverty. Statistiky dlaždic. Terénní mapa OsmAnd. Ukázky pro Overpass. Trénink pilotů dronů. Podivný most.

684

Export turistických tras. Mapa v hodinkách. Hranice CHKO. Jak na poutní dům? Zrušené body záchrany. Mapa do PDF pro tisk. Další úkoly TomTomu. Mapování Brooklynu. Mapování křižovatek. Dálkové cyklotrasy. Mokřiny a zaplavené území. OSM a školní osnovy. Stáří OSM objektů. Vektorové dlaždice. Okrsek členem OSMF. Editor stylů. RapiD v2.1. Presety Vespucci. Projekt uMap. Tmavý vzhled pro JOSM. Uliční snímky Mapilio. Yandex hledá vývojáře.

683

Státní hranice. Slovenský dvojkříž. Rozšíření otvírací doby. OSM a orienťáky. Masové cesty. Chatovací kanály. Ulice na sever? Organizované editace. Strategický plán OSMF. Jak na dary. SotM 2024 v Keni. 3D mapy z OSM. Mapování dopravy. Povodí v OSM. Import GTFS. Perličky pro Android. Seznam darů. Nevýhody crowdfundingu.

682

Heatmap Strava. Novinky pro X. Adopce silnic. Vybavení hřišť. Gratulace k narozeninám. Setkání rady OSMF. Typy členství OSMF. Otevřená geodata. Vizualizace pro ohsome. OSM a realitní projekty. Zeleň ve městech. Nástěnka ohsomeNow. OSM pro mazlíčky. Šest důvodů po OSM. POI v datech Overture. Prohlížeč sad změn. Radioamatéři a OSM. OsmAnd v Ghaně. Mapy Google jsou ohyzdné.

681

Úpravy od TomTomu. Úklid vrcholů. Naklápění solárů. SotM 2023 France. Cyklopruhy pro Sydney. Mapa pro data Overture. Editor RapId. Speciality StreetComplete. ChatGPT+Overture. Analýza sad změn. Sentinel-2 do editoru. Kvízy OSN o OSM. Otvírací hodiny. Rozdíl OSM a Google. Nejvíc místa v Berlíně.

680

Soukromé trasy. Utíkej Foreste! Svaté prameny. Zrušené editace. Prvky beze jména. Kamenné ledovce. 19. narozeniny OSM. Videa z SotM US. Geomob až od září. Příprava SotM EU. Cykloinfrastruktura. Mapový styl pro Garmin. Overture 2023-07-26. ChatGPT pro OSM. OsmAnd 4.5. Překlady StreetComplete. Extrakce z OSM wiki. POI z Overture. Komfort cyklistů. Problém čtyř barev.

679

Overpass API pro SK. Freemap pro Guru. Ventilace kanálů. Budovy v Polsku. Snímky Bruselu. Organizace Missing Maps. Příprava FOSSGIS 2024. Adresy a místa ve Francii. Distribuci dat v OSM. Kontrola změn u iD. Overpass verze 0.7.61. OSM ve filmech. Mikronárody. V zahraničí ale doma. Slova do map. Výskyt rostlin.

678

Zastávky JČK. Pohoří v OSM? Zase spolu! Externí GPS. Overpass na freemap. Samostatné chodníky. Budovy v RapID. Model loga OSM. Udržitelnost komunit. Hledání pitné vody. Zasedání rady OSMF. 360stupňových kamery. Konference Wikimania. Mapa zmrzlináren. Domácí automatizace. Switch2osm pro Debian 12. Open Buildings V3. Vylepšení Taginfo. LearnOverpass. Mission Impossible. Podobné státy. Dopravní semafory. Divy Street View.

677

Zavírání České pošty. Otevřená data ČÚZK. Chybná křížení. Železnice na Slovensku. Wikipedia nebo wikidata? Samé přechody. Obsazená vozidla. Překlady pro OpenCampingMap. Twitter nebo Mastodon? OSM na Lemmy.ml. Diskuze o importech. Důležitost SotM. Hack víkend v Karlsruhe. Chladnější místa ve městě. SportsTrackLive Unity. Aktualizujte MapLibre. Kdo používá Maxar. Vespucci 19.1. OpenRouteService 7.0. Pohyb zemského pólu. Práce pro HeiGIT.

676

Pojmenování dálnic. Otevřená data ČÚZK. Zavírání České pošty. Železnice na Slovensku. Mapování holosečí. Nelegální cyklotrasa. Neodkazujme na Twitter. Čerpací stanice. Vyhoření při mapování. Validace URL. Hladké křivky v JOSM. Geomorfologických útvary. Neexistující Wikipedie. Nedostupnost Maxaru. GoPro na auto. OpenStreetMap ve výuce. Firemní mappeři. Styly čar na mapě. OsmAnd v autě. Konec libgdal-perl. Korelace v datech OSM.

675

Napojení silnic. Vodní toky. Pasportizace v Trnavě. Trasování tabletem. Vylepšení Switch2OSM. OSM bez angličtiny. Mračna bodů. Porušení ODbL. Videa z SotM France. Dálkové trasy. AI hledač míst. Vlastní vektorové mapy. OSM Element Vectorisation. Zkreslené vnímání světa.

674

Zastávky JČK. Dočištění Z-boxů. Aktualizace katastru. Reklamština v OSM. Ping-pong ve Švýcarsku. Budování komunity. Aktivita mapperů. Lepší síť pro OSM. Datový tok OSM. FOSS4G 2023 v Kosovu. Nejlepší výlety. Málo používané tagy. Dokumentace k Overture Maps. Editace relací MHD. Konec OpenPlaceReview. Kam se přestěhovat? Web switch2osm. DMT a ortofoto pro Mars. Průzkum MapSwipe.

673

Z-boxy Zásilkovny. Zápis z piva. Stínování a vrstevnice SK. Doplnění vody. Dostupnost stanic. Úkryt nebo bunkr? OSRM a Python. 515km na kole. OSMScience 2023. Metrem v New Yorku. Segment Anything. Server pro vektorové dlaždice. Červnové Organic Maps. Waymarked Trails. Schopnost číst mapy. Hranice DE - CH. Přehrada Kachovka.

672

Import talk-cz. Mapování Z-boxů. Twitter na Mastodon. Kdo jde na pivo? Upřesňování vrcholů. Umělecké školy. Zábrany proti močení. Přemístěná města. Ranvej jako plocha? Výlet podél trasy. Finance pro OSM. Mapování rostlin. OSMScience 2023. Smazané mapy. Navigace s handicapem. OSM a Amazon Athena. Instalace Overpass. 13 let OsmAnd. Logy dlaždicových serverů. Cyklostanice v Oslu. Analýza revertů. Jména ulic v Evropě.

671

Jarní mapping party. Konec Twitteru? Nefunkční IPR. TomTom na Slovensku. Živé ploty. Stanice v Belgii. Budova nebo jezírko? Vybavení hřišť. Distribuce stromů. Peníze pro OSM. SotM France 2023. Vektory pro osm.org. Lepší mapy imagico. Čekání na semaforech. Plán MapLibre pro 2023. Správa dlaždicových serverů. Seznamy tras. Statistiky dlaždic. Vyhledávání Nominatim. Vespucci 19.0. Sketch Map. Hraniční spor FR-NL.

670

Jarní mapping party. Kreslení na polygony. Garáže nad sebou. Nálepky pro Telegram. Spolehlivost osm.org. Pero a papír. Pohyb stínů. Zdroje pro adresy. Futuristická mapa. Parkování v Německu. Umístění Wikidat. Souřadnice z EXIF. Rychlé akce v OsmAnd. Pouštní draci. Karibské ostrovy.

669

Import adres z RUIAN. Pahýly ve městech. Vrcholy z ČHS? Verze ortofoto pro SK. Jarní mapping party. Infrastruktura pro chodce. 3D mapování. Statistiky OSM. Adresy v OSM. Mokřady v Jordánsku. Strategický plán. SotM EU 2023. Google Summer of Code. Cyklistické pruhy. Nápady pro OSM 2.0. Pokročilý GraphHopper. OsmAnd pro kola. Magic Earth pro auta. GIS a zdravotnictví. Znečištění fosforem.

668

Poštovní schránky. Zrušené body záchrany. Zastávky jižních Čech. Posun mapy v JOSM. Plynovod ze ZBGIS. Bezpečnost dle OSM. Mapování řek. Jezdecké stezky. Odlišnosti komunikace. Překryv hranice. Strategický plán OSMF. Peněžní sbírky pro OSM. Školení o uMap. 3D renderer v reálném čase. Mapa pro WeeklyOSM? Výšky budov. Geolokace od Bellingcat. Průvodce pro OSMCha. Navigace Magic Earth. F5 nebo Ctrl-F5? Cyklistická infrastruktura.

667

Body záchrany. Aktualizace ortofoto. Lesní cesty pro Garmin. Uspořádání drátů. Turbo kruháče. Tenisové kurty. Udržitelná doprava. Dánské hřbitovy. Lepší OSM z mobilu. Atributy budov. Komunikace v OSM. Autobusová síť. Rozložení polygonů. Overpass API 0.7.60. Fork komunikátoru Signal. Pojmenování ulic.

666

Relace a kruháče. Německé názvy. Statistika adres SK. Jarní mapovačka. 1500 adres za 10min. Editor iD na mobilu. Zvukové informace. Mléčné podstavce. Data public domain. JSON místo hstore. Uliční fotky pro cyklisty. Vizualizace dle GPT-4. Modernizace taginfo. Srovnávač OSM - Wikidata. StreetComplete pro zkušené. Švýcarské mapování. Identifikace poznámek.

665

Font v JOSM. Otvírání ČÚZK? Odstraněný účet. Jarní mapovačka. Výpadek osm.org. Hanojské věže. Klasifikace silnic. Maximální rychlosti. Úspěšný mapathon? Rušení Twitteru. Mapování permafrostu. Datová sada od Overture. Rozděl a mapuj! 3D Jura. Neobvyklé isolinie. Velikonoční vajíčko. Otočení laviček. Budovy a přírodní rizika.

664

Jarní mapping party. Zlín bez středu. Fotka ze Zobora. Vylepšení z terénu. Chráněné oblasti. Památky Malagy. SotM Europe. SotM 2024. Zmapování budov. Segment Anything. OSM pro Huawei. Cesta přes park. Novinky Organic Maps. Python a Nominatim. Kolonie na Marsu. Emise z dopravy.

663

Větrolamy v polích. Fotky Fody. Konec budek? Žádost o kontrolu. Uliční fotky. Pralesy Vietnamu. Povrchy silnic. Mikromapping. FOSSGIS 2023. Kolokvium GIScience. Validace dat HOT. Vektory Geofabrik. Povodí řek. Aprílový vtípek. Vektory pro cyklisty. Tilemaker v2.4. JSON místo hstore. Budoucí městské rozvody. Sítě chodníků.

662

Budovy TODO. Silnice od TomTomu. Konve na mléko. Kvalita cest. OSM a ChatGPT. Nové fórum. Školení v angličtině. Den otevřených dat. Budovy EU. Novinky osmlanduse. Disaster Portal. HeiGIT v roce 2022. 3D navigace Mapboxu. VersaTiles. Maps.Me pro cyklisty. OSM v BBC. Jak OSM pomáhá?

661

Pěkně poděkovat. Body záchrany. Kontrola adres. Ohrady pro koně. Tutoriály pro Trufi. TomTom členem nadace. Záznamy FOSSGIS. Google Summer of Code. RapiD 2.0. Kurzy Mapperů OSN. Indoor mapování. Role OSM v krizích. Zastávky v Londýně. OSM pro CarPlay. Dostupné zastávky. QGIS přes web. ChatGPT a OSM. GraphHopper 7.0. Alternativy ke Google. Směr stínování.

660

Silnice v ČR. Chytré hodinky. Díry v LPIS. Problém se Stravou. Každý strom? Mapování LiDARem. Statistiky MapComplete. Migrace fóra. Google Alerts. Selhala Nadace? Dopravní značky. 8 let OSMCha. ohsome pro R. Kde nejsou chodníky? Témata v OsmAnd. Autentizace OSM API. Synchronizace dat OSM. Textury půdy.

659

Poštovní schránky. Bez piva? Aktualizace JOSM. Stáří POI v USA. Nabíjecí stanice. Smazat budovy? Půda na Filipínách. Ženy v OSM. Malé a velké importy. Hybridní konference. KDE a OSM. Ironie úřadů UK. OSM v Pythonu. Mapa linek MHD. OpenArdenneMap. Presety pro JOSM. Ředitel pro Overture. Podivnosti Kanady.

658

Silnice v MapRoulette. Hranice lesa. Import starého fóra. Twitter nebo Mastodon? 360° snímky v Mapillary. Parkování v ulicích. Nominace na Ceny OSM. Zemětřesení v Turecku. Grafický designér. OSM a MDŽ. Mobilita jako služba. Vektorizace elementů OSM. Mapy pro turistiku. Kam poletí balón? Stínovaný reliéf. Expirace dlaždic. MapRoulette pro JOSM. Bezpečně do školy. Řeky Evropy.

657

Validátor MHD. Aplikace pro PID. Přesnost lesních cest. Uzavírky Tater. Památky Irska. FOSSGIS 2023. Turecko a Sýrie. Mobilní lékárny. Lidské osídlení. Bing Map Builder. React Leaflet. RapiD 2.0. TracesMap. Washington Post na OSM. Itálie. Evropská nehoda.

656

MHD v Praze. Konec budek? Daně pro freemap. Doplněk Freemap pro Locus. Poslední tipy OSM. Ztlumení uživatelů. Rekapitulace a výhled iD. SOTM Baltics 2023. Školení OSN. Zkuste QGIS! Začněte s HOT. Opravdu pomáhám? Domorodá území. Styl pro oceány. Generované snímky. Mapa pohybu země. Overture Maps jako kontejnery?

655

Telefonní budky. OSM v Košicích. Editace z Bingu. Školy v Portugalsku. Špína a inkoust. Mappeři měsíce. Prohlížeč poznámek. Co je třeba k SotM? Sběr dat o dopravě. OSM vs Google. Zemětřesení v Turecku. Týdeník HOT. Mapa letiště. StreetMeasure. Nominatim a SQLite. Zkratky v DuckDuckGo. Stejné názvy ulic. Co je nového v kartografii?

654

Výzva od TomTomu. Pivo nebo Kofola? Taginfo a kontroly adres. Generalizace OSM. Autobusové linky. Chyby dle země. Vize rady pro 2023. Mapy pro Garmin. Sen o perfektní mapě. Změny v dopravě přes OSM. Prohlížeč poznámek. OSM a jazyk R. Zpracování GeoJSON s jq. Syntaxe pro Overpass. Rychlejší PostgreSQL. OSM pro novináře. Puzzle z map OSM. Únik zdrojáků Yandex.

653

Report pro OSMF. Odstávka serverů OSM. Kontrola adres SK. 1000 dnů mapování. Spojování zdrojů. Problémy s name. 10 milionů účtů. Poznejte radu OSMF. Hub pro výuku OSM. OSHDB v1. Rozložení příjmení. Mapa vybavení obce. Generátor statistik. Obrázky imgur. Vektorový server. Tvorba PMTiles. OSM Welcome. OSM pro Android.

Zainteresovaní lidé z komunity

avatar

Jan Macura gh

turistika překlady WeeklyOSM západ
avatar

Marián Kyral tw gh

programování překlady importy JOSM turistika WeeklyOSM turistika Tracer osmcz-app Fody Tools Frýdek-Místek Ostrava Praha
avatar

Petr Vozdecký tw gh

cyklistika WeeklyOSM turistika osmcz-app Fody Brno Jižní Morava
avatar

Tom.K gh

překlady taginfo.cz osmose.cz WeeklyOSM turistika edu osmcz-app Fody Brno

Aktuality Sledovat @osmcz