« zpět na výpis měsíce |

[Talk-cz] highway=pedestrian: náměstí nebo pěší zóna?

Vlákno 16.12. - 17.12.2011, počet zpráv: 3


16.12.2011 03:40:40 (#1)
gravatar

Vratislav Filler

<vrataf at centrum.cz>
12
Zdravím, Zpřesnuji OSM v Praze pro routování cyklo, což zpravidla znamená také úpravy a doplňování chodníků a křížení rušných komunikací. Na několika místech v Praze jsem se setkal z vyznačením plochy náměstí highway=pedestrian, area=yes v situacích, kdy jmenovaná plocha náměstí rozhodně není v celém rozsahu průchozí pěší zóna (I.P.Pavlova, nám. Jana Palacha, Václavské náměstí pod Muzeem). Na stránce http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dpedestrian jsem našel poznámku, že se to může použít k pojmenování náměstí, příklady s fotkami ale ukazují souvisle průchozí pěší zóny, a já ten tag taky tak zřetelně chápu. Potíž je, že pro routovací algoritmy je stávající způsob zákresu matoucí. routovače celkem logicky routují po hranách téhle arey. V místech, kde ta area ohraničuje náměstí na vjezdu nepřekročitelné rušné komunikace (typu Mezibranské), tedy routing vyhledá v reálu nepoužitelnou trasu. Máte někdo nápad, jak to řešit? Jako správné mi přijde ořezat pěší zóny jen na souvislé průchozí plochy. Už dřív jsem to v pár poměrně zřetelných případech udělal. Ale koukám, že vyznačení celého náměstí pěší zónou bez ohledu na dopravu uvnitř je tu zažitý postup, který má možná nějaké mně utajené důvody. V.

17.12.2011 05:04:36 (#2)
gravatar

hanoj

<ehanoj at gmail.com>
718
zobrazit citaci
> Zpřesnuji OSM v Praze pro routování cyklo, což zpravidla znamená také úpravy a doplňování chodníků a křížení rušných komunikací. Na několika místech v Praze jsem se setkal z vyznačením plochy náměstí highway=pedestrian, area=yes v situacích, kdy jmenovaná plocha náměstí rozhodně není v celém rozsahu průchozí pěší zóna (I.P.Pavlova, nám. Jana Palacha, Václavské náměstí pod Muzeem).
*** ono to souvisí s vývojem OSM. Dříve se např. mapovaly pouze samostatné chodníky a highway=pedestrian byl jediný způsob jak udělat na komunikaci plochu/náměstí (area=yes se nepoužíval). Možná se nyní v mapování OSM přechází z obrazu fyzického provedení (skutečnost) spíše na způsob provozu (funkce). zobrazit citaci
> Na stránce http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dpedestrian jsem našel poznámku, že se to může použít k pojmenování náměstí, příklady s fotkami ale ukazují souvisle průchozí pěší zóny, a já ten tag taky tak zřetelně chápu.
*** když mapuješ celý globus touha po jednotné metodice je zpravidla nerealizovatelná. zobrazit citaci
> Potíž je, že pro routovací algoritmy je stávající způsob zákresu matoucí. routovače celkem logicky routují po hranách téhle arey. V místech, kde ta area ohraničuje náměstí na vjezdu nepřekročitelné rušné komunikace (typu Mezibranské), tedy routing vyhledá v reálu nepoužitelnou trasu.
*** když se na ploše náměstí/pedestrian kreslí auto koridory residential/service, tak tam jde nakreslit i koridory pěší/cyklo, po kterých by se routovalo. zobrazit citaci
> Máte někdo nápad, jak to řešit? Jako správné mi přijde ořezat pěší zóny jen na souvislé průchozí plochy. Už dřív jsem to v pár poměrně zřetelných případech udělal. Ale koukám, že vyznačení celého náměstí pěší zónou bez ohledu na dopravu uvnitř je tu zažitý postup, který má možná nějaké mně utajené důvody.
*** jaký je rozdíl pro uživatele mapy mezi oblastí označenou B1, IP27? ha hanoj

17.12.2011 08:54:25 (#3)
gravatar

Vratislav Filler

<vrataf at centrum.cz>
12
zobrazit citaci
> Od: "hanoj" <ehanoj na gmail.com> > Komu: OpenStreetMap Czech Republic <talk-cz na openstreetmap.org> > Datum: 17.12.2011 17:05 > Předmět: Re: [Talk-cz]highway=pedestrian: náměstí nebo pěší zóna? > >> Zpřesnuji OSM v Praze pro routování cyklo, což zpravidla znamená také úpravy a doplňování chodníků a křížení rušných komunikací. Na několika místech v Praze jsem se setkal z vyznačením plochy náměstí highway=pedestrian, area=yes v situacích, kdy jmenovaná plocha náměstí rozhodně není v celém rozsahu průchozí pěší zóna (I.P.Pavlova, nám. Jana Palacha, Václavské náměstí pod Muzeem). >*** ono to souvisí s vývojem OSM. Dříve se např. mapovaly pouze >samostatné chodníky a highway=pedestrian byl jediný způsob jak udělat >na komunikaci plochu/náměstí (area=yes se nepoužíval). Možná se nyní v >mapování OSM přechází z obrazu fyzického provedení (skutečnost) spíše >na způsob provozu (funkce). > > >> Na stránce http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dpedestrian jsem našel poznámku, že se to může použít k pojmenování náměstí, příklady s fotkami ale ukazují souvisle průchozí pěší zóny, a já ten tag taky tak zřetelně chápu. >*** když mapuješ celý globus touha po jednotné metodice je zpravidla >nerealizovatelná.
:-) OK. Přesto bych se v téhle věci tohohle přístupu raději držel. Náměstí, přes které vede čtyřproudovka, skutečně není pěší zóna. A byl bych možná i nerad, kdyby se to tak v české OSM vnímalo. Považovat náměstí za pěší zónu v místech, kde je přerušené hlavní silnicí, mi přijde pěkně ujeté. zobrazit citaci
> > >> Potíž je, že pro routovací algoritmy je stávající způsob zákresu matoucí. routovače celkem logicky routují po hranách téhle arey. V místech, kde ta area ohraničuje náměstí na vjezdu nepřekročitelné rušné komunikace (typu Mezibranské), tedy routing vyhledá v reálu nepoužitelnou trasu. >*** když se na ploše náměstí/pedestrian kreslí auto koridory >residential/service, tak tam jde nakreslit i koridory pěší/cyklo, po >kterých by se routovalo.
To beru, také to tak mapulu. Není to ale všude. zobrazit citaci
> >> Máte někdo nápad, jak to řešit? Jako správné mi přijde ořezat pěší zóny jen na souvislé průchozí plochy. Už dřív jsem to v pár poměrně zřetelných případech udělal. Ale koukám, že vyznačení celého náměstí pěší zónou bez ohledu na dopravu uvnitř je tu zažitý postup, který má možná nějaké mně utajené důvody. >*** jaký je rozdíl pro uživatele mapy mezi oblastí označenou B1, IP27?
Tam asi žádný. Potíž je spíš s areami, skrz které vede motorový průtah. Abych ta náměstí neořezával, tak jsou asi dvě možnosti: a) Ponechat area=yes, name="to a to náměstí" a dát pryč "pedestrian", pěší částí náměstí udělat jako dílčí arey, cesty napojit na ně a routování po hranicích pedesrian arey poenchat (nevylučuje se s možností prokreslit skrz tu areu optimální průchody ani s hypotetickou možností routovat uvnitř arey plošně mezi požadovaným vjezdem a výjezdem). b) Ponechat "pedestrian", všechny náměstí propálit spojniemi a neroutovat po hranách arey. Znamená prostrkat skrz všechny pěší zóny často umělé cesty. Raději bych a). V. zobrazit citaci
> > >ha >hanoj >_______________________________________________ >Talk-cz mailing list >Talk-cz na openstreetmap.org >http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz >

« zpět na výpis měsíce