Parkování na ulici. Linie ulic. Výpadek OSM. Adresy v Srbsku. Historie OSM. FOSSGIS 2025. Letecké záchranky. Válka v Sýrii. Data GTFS. Lepší osm.org. Every Door 5.3. Potenciál OSM. Organic Maps Metaserver. Vektory s Leaflet. Ladící mapový styl. Barevná schémata. Přepracované taginfo. Etymologie pro OSM. Vícejazyčné názvy. Soutěž pro diplomky.
OpenStreetMap není jen mapa
... je to ZDROJ MAP
Jde tedy o zdrojová data, která může kdokoliv upravit (podobně jako Wikipedii). Díky tomu mnoho lidí vytvořilo různé mapové vzhledy či navigační software. Dokonce je možné stáhnout zdarma i různé mapy do Garminu či smartphonu.
Využítí pro turistiku / cestování
Podrobný článek pro základní vhled do využití OpenStreetMap vyšel v listopadu 2015 v časopise Svět Outdooru: PDF s výběrem stránek zde (1.3 MB)
Android a iOS
- Pro celosvětové použití doporučujeme aplikaci Organic Maps, která zobrazuje mapy i vyhledává trasy bez nutnosti aktivního připojení k internetu. Navíc podporuje provádění rychlých úprav a umožňuje tak dále mapu vylepšovat.
- Pro turistiku je paleta bohatší. Asi nejlepší aplikace Mapy.cz, která využívá data OpenStreetMap krom ČR po celém světě, a má asi nejlepší vykreslení turistiky a zimních sportů. Vše i offline, dokonce i pro Windows 10.
- Pro pokročilejší uživatele můžeme doporučit OsmAnd, který je ale trochu matoucí, nebo skvělý Locus Map (pouze Android), kam je možné stáhnout i lepší offline mapy (třeba od nás).
- vyčerpávající přehled - vizte wiki osm.
Garmin
Díky tomu, že navigace Garminu mají jednoduchý formát, existuje nástroj na konverzi OSM do jejich formátu (IMG). Zde jsou některé weby, které nabízí hotové zpracované soubory do navigace:
- garmin.openstreetmap.nl - celý svět
- více na wiki osm
Videa
Zde je video z workshopu pro začátečnickou tvorbu. V první půlce se mluví zejména o využití. Další videa zde.
Další zdroje
- Často kladené otázky (na wiki)
Galerie využití OpenStreetMap
S daty se toho dá mnoho udělat, pro představu se podívejte, co vytvořili někteří uživatelé.