21.06. - 27.06.2016

Logo Mapa anglického Brexhillu; fork projektu upoi.org 1 | © přispěvatelé OpenStreetMap CC-BY-SA 2.0

Téma: Nevyužité fotky rozcestníků

Na portálu openstreetmap.cz máme už nějakou dobu možnost zobrazit fotky rozcestníků v OSM, podívat se u kterých rozcestníku fotka chybí a po nafocení ji tam nahrát. Existující fotky si zobrazíte zapnutím vrstvy "Foto rozcestníků", chybějící fotky a jiné detekované problémy rozcestníků pak pomocí vrstvy "Chybné rozcestníky". Za poslední dobu prodělaly tyhle funkce určitý vývoj, pojďme si tedy shrnout, co to všechno umí a na co by bylo dobré se při mapování a focení zaměřit. Jen pro začátek ještě připomenu, že portál se aktuálně stále potýká s problémem mixování obsahu přes šifrované a nešifrované spojení. Stále se pracuje na řešeních (viz český mail list).

Fotky rozcestníků

Tato vrstva zobrazí na mapě všechny nafocené rozcestníky. Těch je v databázi aktuálně přes 8000, takže se provádí shlukování do skupin. Pro zobrazení konkrétního rozcestníku je tak třeba mapu dost přiblížit. Na mapě najdete tři druhy ikonek. Modrý kulatý symbol wikimedia commons logo značí fotku z wikimedie (třeba tento poněkud vtipný rozcestník na Brněnském výstavišti). Ikona tabule ikona infotabule nově značí informační panel (třeba naučné stezky). Touto ikonou se označí obrázek, který má vyplněn v editoru tag infotabule. Kontrolu nebo doplnění tagu provedete po kliknutí na položku "upravit" s ikonou tužky na bublině s detailními informacemi o daném bodu (ta se objeví po kliknutí na ikonu na mapě). Otevře se tak editor fotografií, který toho umí více. Základem je přidání (nebo odebrání ikonou křížku) tagů pro danou fotku. Pro doplnění tagu klikněte na řádek za existující tagy a začněte psát. Objeví se našeptávač s nejčastěji používanými hodnotami. Stejně jako v OSM, nemá moc smysl dávat vlastní, nerozšířené hodnoty tagů. Z těch nejdůležitějších zmiňme alespoň:

Když tedy fotku nafotíte a nahrajete do databáze, zkuste si ještě najít chvíli a správně ji otagovat, hodnota záznamu se tím výrazně zvýší. Kromě tagů je u rozcestníků ještě vhodné vyplnit parametr ref, pokud tak nebylo učiněno při nahrávání.

Chybné rozcestníky

Vrstva s chybnými rozcestníky je v první řadě místo, kde se můžete inspirovat, kam vyrazit za mapováním. No a po návratu zde nejjednodušeji nahrajete své nové fotky do databáze. Po kliknutí na ikonu rozcestníku se škrtnutým foťákem (chybějící fotka) se otevře bublina s informacemi o stavu a detekovaných chybách. Nahoře je velké modré tlačítko "vložit fotografii". Dole je pak možné problém vyřešit editací v některém OSM editoru (iD nebo vzdálené ovládání JOSM/Merkaator). Pro vložení nové fotky potřebujete kromě zvolení souboru z disku určit, jestli se do databáze vloží jako pozice údaj z EXIF (tj. GPS souřadnice z fotky vložené tam nejčastěji přímo foťákem), nebo se použijí souřadnice OSM uzlu, který jste vybrali. EXIF je obecně lepší varianta, určuje reálnou polohu fotky a je tak možné detekovat chybně umístěný rozcestník. Povinný údaj je autor - ideální je použít váš OSM login, ať se pak dají data párovat, ale není to nutné. U rozcestníků je také velmi vhodné vyplnit identifikaci rozcestníku do pole ref.

Nezapomeňte i na možnost stáhnout všechny chybné rozcestníky ve formátu GPX například pro použití offline v programech jako Locus apod.

Nepoužité fotky

Původní důvod, proč jsem tento text začal psát. Když se podíváte na tabulku nepoužitých fotek generovanou na OsmHiCheck, zjistíte, že přes 800 fotek není možné automaticky přiřadit k nějakému rozcestníku. To znamená, že buď daný rozcestník v databázi OSM neexistuje a je potřeba ho úplně vytvořit, nebo je ještě druhá možnost - vaše fotka má souřadnice polohy dál než 20m od nejbližšího libovolného rozcestníků. V první případě je nutné otevřít editor a oblast doplnit o chybějící objekty mapy. V druhém stačí opravit polohu přesunutím rozcestníku. To by měl ale ideálně udělat autor fotky, neboť ten ví, jak to na místě vypadalo a kde rozcestníky reálně ležel. Z tabulky na OsmHiCheck se kliknutím na první sloupec dostanete na editor daného záznamu v databázi. Zde je možné doplnit nebo opravit již zmíněné údaje. Už to někdy stačí, aby kontrola poznala, že se jedná například o mapu nebo infotabuli. Pokud je na fotce rozcestník, nezbývá než ho posunout. Aktuálně je nejjednodušší způsob je kliknutím na ikonu existující fotky (viz. první popisovaná vrstva mapy) a zde je tlačítko "Přesunout". Po kliknutí je potřeba kliknout do mapy na novou pozici, objeví se modrá značka. Tu lze pak přesunout tažením myší na finální místo zpřesněním polohy. Pokud jste s umístěním spokojení, zakončíte přesun potvrzením "Přesunout sem" v levé liště.

Na závěr je vhodné připomenout, že většina změn se neprojeví ihned, ale až poté, co je Michal Grézl během několika dní schválí. To je poněkud nepříjemné, ale aspoň to nutí udělat vše správně hned napoprvé :-).

OSM CZ

OSM SK

Mapování

Komunita

Události

Humanitární OSM

Mapy

Přechod k OSM

Otevřená data

Software

Programování

Nová vydání

software verze datum vydání komentář
GraphHopper Routing Engine 0.7 15.06.2016 podpora pro Java 7, nové překlady a mnoho dalšího
Mapbox GL JS v0.20.1 21.06.2016 opravy chyb
OpenStreetMap Carto Style 2.40 21.06.2016 nejsou informace
Osmose Backend 1.0-2016-06-23 23.06.2016 nejsou informace
OSM Buildings 3.0.0 24.06.2016 4 změny a 2 opravy
OSRM Backend 5.2.6 24.06.2016 opravy chyb
Cruiser for Android 1.4.8 25.06.2016 vícejazyčné vektorové mapy
Cruiser for Desktop 1.2.7 25.06.2016 -
Locus Map Free 3.18.0 27.06.2016 přidány nové funkce
Poskytuje OSM Software Watchlist

Věděli jste ...

Ostatní geo záležitosti

Plánované události

kde co kdy země
Nantes Missing Maps Nantes #1 @Médiagraph 30.06.2016 france
Bengaluru OSM Hack Weekend v Mapboxu 02.07. - 03.07.2016 india
Shizuoka OpenStreetMapワークショップ in 日本平 (Nihondaira) 02.07.2016 japan
Řím mAppiaM! Mapování monumentů Appia Antica 09.07. - 11.07.2016 italy
Taipei Taipei Meetup 11.07.2016 taiwan
Lyon Rencontre mensuelle mappeurs 12.07.2016 france
Trentino Prezentace turistických map vytvořených s využitím dat OpenStreetMap, Storo 15.07.2016 italy
Kjóto 京都国宝・浪漫マッピングパーティ:第1回 北野天満宮 16.07.2016 japan
Nottingham Nottingham 19.07.2016 united kingdom
Seattle State of The Map US 2016 23.07. - 25.07.2016 united states
Poznámka: Pokud zde chcete vidět vaši akci, zadejte ji prosím do kalendáře. Pouze data z kalendáře se objeví v našem týdeníku. V kalendáři prosím nezapomeňte zmínit město a zemi. A pro vložení kategorie použijte prosím [edit blog detail].
Toto číslo přeložil tom.k redakčně upravili mkyral a vop. Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme. Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:Facebook osmcz OpenStreetMap CZ | Twitter @osmcz @osmcz | Google PlusOpenstreetmap | Talk-cz Talk-cz | osm_sk osm_sk
Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz
Originál tohoto souhrnu připravili:Hakuch, Laura Barroso, Nakaner, Peda, Polyglot, Rogehm, SomeoneElse, derFred, escada, jinalfoflia, malenki, mgehling, seumas, widedangel.